Najstarsza europejska skamieniałość człowieka odnaleziona w Hiszpanii
Mateusz Zajega
W północnej Hiszpanii odnaleziono szczątki najwcześniej żyjącego przodka człowieka, jaki kiedykolwiek chodził po terenach dzisiejszej Europy. Szczęka znaleziona na stanowisku archeologicznym Atapuerca pochodzi najprawdopodobniej sprzed 1,4 miliona lat, co oznacza, że jest o 200 tysięcy lat starsza od skamieniałości dotychczasowego rekordzisty.
Hiszpańscy paleontolodzy poinformowali o znalezieniu najstarszych europejskich szczątków przodka człowieka w historii, które odkryto na stanowisku archeologicznym Atapuerca położonym około 250 kilometrów od granicy hiszpańsko-francuskiej.
Rekordowe szczątki
Fragment szczęki, o którym mowa, pochodzi najprawdopodobniej sprzed 1,4 miliona lat, co oznacza, że jest on o około 200 tysięcy lat starszy od skamieniałości znalezionej kilkanaście lat temu na dokładnie tym samym stanowisku archeologicznym. Wspomniane szczątki aż do dzisiaj były najstarszymi należącymi do przodka człowieka, które odkryte na Starym Kontynencie.
- Pracownicy naukowi będą musieli teraz "dokończyć" swoje pierwsze oszacowanie wieku fragmentu kości szczęki za pomocą naukowych technik datowania - powiedział paleoantropolog Jose-Maria Bermudez de Castro, współkierownik projektu badawczego.
Rzeczony proces potrwa co najmniej pół roku, a odbędzie się on w Narodowym Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka w Burgos, około 10 kilometrów od Atapuerca. Nowe rekordowo stare szczątki odnaleziono mniej więcej dwa metry pod warstwą ziemi, w której odkryto skamieniałość dotychczasowego rekordzisty, w związku z czym potwierdzenie okazałego wieku wydaje się formalnością.
Jak poinformowali naukowcy, człowiek, którego szczątki odnaleziono, mógł należeć do jednej z pierwszych populacji, które skolonizowały Europę. Dalsze analizy z pewnością pomogą nam lepiej poznać tajemnice ewolucji naszego gatunku.