W Hiszpanii i Portugalii trwa największa susza od ponad 1200 lat
Mateusz Zajega
Naukowcy nie mają wątpliwości, że trwająca obecnie susza na Półwyspie Iberyjskim jest największa na tym obszarze od co najmniej 1200 lat. Nikogo z pewnością nie zaskoczy fakt, że taki stan rzeczy spowodowany jest wszechobecnym globalnym ociepleniem, którego konsekwencje z roku na rok widzimy coraz dokładniej.
Zespół amerykańskich naukowców opublikował w czasopiśmie "Nature Geoscience" wyniki swojej pracy dotyczącej ekspansji Wyżu Azorskiego, czyli centrum wysokiego ciśnienia znajdującego się w pobliżu portugalskich wysp. Niestety rezultaty badań nie napawają klimatologów optymizmem.
Największa susza od 1200 lat
Okazuje się, że Wyż Azorski od około 200 lat regularnie się powiększa, obejmując rekordowo wielki obszar. Drastyczne przyspieszenie tego trendu nastąpiło w XX wieku. Nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, że ma to związek z globalnym ociepleniem.
Wspomniane centrum wysokiego ciśnienia ma znaczący wpływ na pogodą w całej Europie Zachodniej. Naukowcy szacują, że w wyniku zachodzących zmian poziom opadów spadnie do końca bieżącego stulecia na wspomnianych terenach nawet o kolejne 20 procent, co prawdopodobnie przyniesie doprawdy opłakane skutki.
Wkrótce na Półwyspie Iberyjskim może być zbyt sucho, aby mogły tam rosnąć jakiekolwiek uprawy. Oznaczałoby to koniec dla produkcji hiszpańskich i portugalskich win czy oliw, które importowane są w najodleglejsze zakątki naszej planety. Wytwory z winorośli mogą zniknąć jeszcze przed 2050 rokiem, natomiast liczba drzew oliwnych spadnie do 2100 rok aż o 30 procent. Oczywiście reperkusji takiej sytuacji będzie o wiele więcej.
Naukowcy przyjrzeli się również stalagmitom "rosnącym" w iberyjskich jaskiniach. Ich wzrost jest ściśle związany z liczbą opadów występujących na danym terenie, dzięki czemu można z nich wyczytać, jak wyglądał sytuacja hydrologiczna lata temu. Okazuje się, że obecna susza jest największa od co najmniej 1200 lat.
Oczywiście nie oznacza to, że przeszło tysiąc lat temu było gorzej, tylko że badacze nie mieli wglądu we wcześniejszy okres. W innym wypadku licznik "największej suszy od x lat" wskazałby o wiele większą wartość.