Mur urzędniczej obojętności i brak monitoringu rzek. Przyczyny zatrucia Odry wciąż nieznane

Ekosystem Odry odbuduje się, ale za kilkanaście lat
Ekosystem Odry odbuduje się, ale za kilkanaście latEast News
Ekosystem jest poważnie uszkodzony na wszystkich poziomach. Jeśli teraz nie uda się wydobyć martwych ryb i innych organizmów także z dna Odry, to wszystko zgnije i to, co jeszcze żyje padnie z braku tlenu i od siarkowodoru.
prof. Jacek Bełdowski, Instytuy Oceanologii PAN

Polskie organy milczały, a sytuacja ich przerosła

Zobacz również:

    Wody Polskie RZGW We Wrocławiu, od momentu otrzymania pierwszych sygnałów o pojawieniu się śniętych ryb na Odrze, czyli 27 lipca w rejonie Oławy, podjęły szereg natychmiastowych działań zmierzających do minimalizacji skutków występowania zjawiska.

    Nieoceniona strata w ekosystemie

    Jeśli to był rzeczywiście zrzut jednorazowy jakiejś substancji, która zabiła te ryby, i zabija te ryby, czy zabijała te ryby przez kilka czy kilkanaście dni i przesuwała się tak naprawdę z prądem rzeki, to może się okazać, że tej przyczyny nigdy nie dojdziemy, nie znajdziemy tego sprawcy.
    prof. Zbigniew Karaczun
    Prof. Karaczun: To, co się stało na Odrze, wykazało kompletny brak profesjonalizmu służb odpowiedzialnych za ochronę środowiskaRMF FMRMF
    Brak tej współpracy skutkuje tym, że gdy sytuacja przerasta służby, to nie szukają pomocy u naukowców. Słyszymy, że nie sposób znaleźć substancji, której nie szukamy - jeśli nie mamy ścisłych podejrzeń co było powodem, to tego nie znajdziemy.
    prof. Jacek Bełdowski

    Niemcy donoszą o rtęci, potem o zasoleniu. Po kolei