Mątwy nigdy nie zapominają. Niesamowite mózgi głowonogów

Co jadłeś tydzień temu w środę na obiad? A miesiąc temu? Gdybyś był mątwą, to byś pamiętał. W skrócie i mocnym uproszczeniu takie właśnie zadziwiające wnioski płyną z badania brytyjskich naukowców.

Mątwa zwyczajna
Mątwa zwyczajna InterfotoAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Okazuje się, że morskie zwierzęta mają zdolności, które zawstydziłyby najbardziej pamiętliwego człowieka.

Naukowcy wyróżniają dwa rodzaje pamięci: pamięć semantyczną, w której pamiętamy to, czego nauczyliśmy się w przeszłości, ale nie sam proces uczenia się, oraz pamięć epizodyczną, dotyczącą konkretnych wydarzeń z przeszłości. Na przykład tego, co jedliśmy na obiad 13 marca ubiegłego roku.

Nasza pamięć epizodyczna ma dość oczywiste ograniczenia i zazwyczaj pogarsza się z wiekiem. Badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Cambridge pokazuje, że umysły mątew pozostają ostre jak brzytwa do późnej starości. To pierwsze odkryte przez nas zwierzę, u którego pamięć nie pogarsza się z wiekiem. Badania opublikowano w magazynie "Proceedings of the Royal Society B".

"Mątwy pamiętają, co jadły, gdzie i kiedy, i wykorzystują to do podejmowania decyzji żywieniowych w przyszłości" - mówi psycholog porównawcza Alexandra Schnell z Uniwersytetu Cambridge. "Zaskakujące jest to, że nie tracą tej zdolności z wiekiem, pomimo wykazywania innych oznak starzenia, takich jak utrata funkcji mięśni i apetytu".

Mątwy doskonale nadają się do takich badań, bo żyją tylko kilka lat. To ułatwia porównywanie tego, jak działa ich pamięć na różnych etapach ich życia.

Zespół eksperymentował z 24 mątwami zwyczajnymi (Sepia officinalis). Naukowcy karmili je i uczyli tego, kiedy i gdzie dostępne są dwa rodzaje pożywienia: krewetki trawiaste (preferowane przez mątwy) i krewetki królewskie. Testy wykazały, że mątwy doskonale zapamiętywały to, gdzie i kiedy może pojawić się preferowane przez nie jedzenie. To dowód na funkcjonowanie pamięci epizodycznej.

Ich wspomnienia się nie zacierają

Zwierzęta podzielono na dwie podgrupy. Pierwszą stanowiły zwierzęta niezupełnie dorosłe, w wieku 10-12 miesięcy. Drugą zwierzęta leciwe, liczące 22-24 miesiące. Obie grupy uczyły się równie szybko.

"Stare mątwy radziły sobie równie dobrze, a często lepiej, niż mątwy młode" - twierdzi Schnell. Naukowcy sądzą, że doskonała pamięć przydaje się mięczakom, bo w naturze nie łączą się one w pary na całe życie. Zapamiętywanie tego, z kim już miały potomstwo może im pomóc szerzej rozprzestrzeniać swoje geny.

Dowody na istnienie pamięci epizodycznej zaobserwowano u innych zwierząt, w tym szczurów i sójek, ale naukowcy twierdzą, że mątwy wyróżniają się na tle wszystkich innych zbadanych gatunków. Ich wspomnienia nie zacierają się z wiekiem.

Może to być spowodowane tym, że w przeciwieństwie do ludzi i innych kręgowców mózgi mątwy nie mają hipokampu, który jest ściśle związany z pamięcią. U mątwy zdolności do uczenia się i zapamiętywania słabną dopiero na dwa lub trzy dni przed śmiercią.

"Wyniki te sugerują, że system pamięci epizodycznej u mątwy różni się od pamięci epizodycznej u innych gatunków, przynajmniej pod względem jego rozwoju przez całe życie zwierzęcia" - piszą naukowcy w opublikowanym artykule. "To, czy ta różnica jest wynikiem innej neuroanatomii posiadanej przez mątwy, wymaga dalszych badań".

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas