Koty doskonale rozpoznają głos swojego właściciela

Najnowsze badanie naukowe przeprowadzone na kotach dowodzi, że wspomniane zwierzęta doskonale radzą sobie z odróżnianiem głosu ich właścicieli od głosu innych osób. Oznacza to, że mogą one tworzyć z ludźmi doprawdy silne więzi oraz że ignorowanie naszych zawołań przez nie jest w większości przypadków całkowicie celowe.

Koty rozpoznają głos swoich właścicieli
Koty rozpoznają głos swoich właścicielipixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Gdy zwracamy się do małych dzieci lub do naszych zwierząt, zazwyczaj nieco zmieniamy ton naszego głosu. Jak wynika z najnowszych badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie "Animal Cognition", koty są w stanie wychwycić tę zmianę, przez co zdają sobie one sprawę z tego, kiedy ich właściciel/właściciele zwracają się konkretnie do nich.

W niewielkim badaniu przeprowadzonym na 16 dorosłych kotach puszczano zwierzętom z głośników różne zawołania. W momencie, gdy wybrzmiewały odgłosy obcej dla stworzeń osoby wołającej je po imieniu, zaobserwowano spadek intensywności zachowania kotów.

Gdy chwile później usłyszały one identyczne zawołania od swoich właścicieli, od razu zwiększyła się ich aktywność, poprzez zwracanie uszu w stronę głośników, rozszerzenie źrenic czy wzmożone poruszanie się po pomieszczeniu, w którym się znajdowały.

W drugiej serii testów kotom puszczano z głośników głos ich właścicieli, lecz wypowiedziany normalnym tonem, czyli takim, jaki jest używany podczas rozmowy między dorosłymi ludźmi. Ponownie zaobserwowano spadek ich zainteresowania.

Zmiana aktywności nastąpiła momentalnie, gdy ponownie wybrzmiały słowa, które zostały skierowane typowym tonem używanym podczas zwracania się do zwierząt.

W trzecim przypadku koty usłyszały wołania od obcych osób - skierowane najpierw normalnym tonem, a następnie tonem typowym dla wołania zwierząt. Tutaj żadnych zmian w aktywności zwierząt nie zarejestrowano.

Oznacza to, że dorosłe koty potrafią odróżnić, kiedy właściciel zwraca się konkretnie do nich. Natomiast w przypadku obcych ludzi takiej umiejętności rozróżniania w większości nie mają. Innymi słowy wspomniane zwierzęta bazują na wyuczonych niuansach w mowie.

Oczywiście badanie zostało przeprowadzone na małej grupie zwierząt, w związku z czym eksperyment należy ponowić w nieco większej skali, aby potwierdzić wspomniane wnioski.

Jeśli więc wasz kot pomimo usilnych wołań skierowanych do niego dalej was ignoruje, oznacza to, że najprawdopodobniej robi to celowo.

"Wydarzenia": Do poznańskiego zoo trafiły dzikie zwierzęta z UkrainyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas