Niezwykłe fakty o psach. Numer trzy zaskoczy cię kompletnie

Mateusz Zajega

Według najnowszych szacunków na świecie żyje około 900 milionów psów, a w samej Polsce znajdziemy ich aż osiem milionów. Rzeczone statystyki doskonale pokazują, jak bardzo pokochaliśmy te zwierzęta i jak trudno byłoby wyobrazić sobie nasze życie bez nich. Co ciekawe wiemy o tych stworzeniach?

Psy umilają nasze życie
Psy umilają nasze życiepixabay.com

356 rasy psów

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje obecnie aż 356 ras psów, a wspomniana liczba z roku na rok ciągle rośnie. W przeciągu ostatnich miesięcy do zaszczytnego grona dołączyli walencki terier oraz buldog kontynentalny.

Co więcej, hodowcy tworzą tak wiele odmian tych zwierząt, że wiele z nich nie trafia do oficjalnego katalogu ze względu na między innymi małą populację, przez co tak naprawdę liczba faktycznych ras może być nawet dwukrotnie większa.

Polskie rasy psów

W katalogu psów FCI każda rasa ma przypisane państwo pochodzenia. Tym samym łatwo możemy sprawdzić, ile wśród 356 różnych ras pochodzi z Polski. Otóż odpowiedź brzmi pięć: polski owczarek nizinny, polski owczarek podhalański, gończy polski, ogar polski oraz chart polski.

Najwyższy pies

Spośród wszystkich psów najwyższymi osobnikami są dogi niemieckie. Jeden z nich mierzył aż 1,12 metra w kłębie, a gdy stanął na dwóch nogach jego najwyższy punkt znajdował się na wysokości 223 centymetrów. Dla porównania żaden z mieszkańców naszego kraju nie mógłby mu pod tym względem dorównać. Co ciekawe, największy żyjący obecnie pies jest tylko kilka centymetrów niższy od wspominanego rekordzisty.

Najstarszy pies

Najstarszym psem w historii był pewien australijski pies pasterski o imieniu Bluey. Suczka urodziła się w 1910 roku i dożyła aż 29 lat i 160 dni. Całe swoje życie spędziła wśród owiec i bydła, które zaganiała.

Psy wykrywają koronawirusa skuteczniej niż testy RT-PCR

Psi węch jest na tak nieprawdopodobnie wysokim poziomie, że w wykrywaniu koronawirusa poradzi on sobie lepiej niż popularne testy RT-PCR. W tegorocznych badaniach wyszkolone zwierzęta wykryły spośród 192 osób niemających objawów żadnej choroby wszystkie 31 przypadków zakażenia COVID-19 - 100 procent skuteczności.

Buldog kontynentalnyWikimedia Commons

Psy wyczują stres

Gdy stresujemy się, nasze ciało zaczyna wytwarzać delikatnie inny zapach, czego nie jesteśmy w stanie zauważyć w przeciwieństwie do psów. Nasz czworonożny przyjaciel lepiej od nas będzie wiedział, kiedy za bardzo się czymś przejmujemy.

Psy widzą nieco inne kolory

Popularnym mit mówi, że psy widzą świat w biało-czarnych barwach, co nie jest prawdą. Wspomniane zwierzęta faktycznie postrzegają kolory nieco inaczej od ludzi, gdyż ich paleta barw zawiera po prostu tych kolorów mniej, aczkolwiek kłamstwem byłoby powiedzenie, że widzą one wyłącznie biel i czerń.

Najszybsze psy na świecie

Przedstawiciele rasy Greyhound, dzięki długim i silnym nogom, potrafią rozpędzić się nawet do 72 kilometrów na godzinę. W średniowieczu ludzie mający wspomniane psy nie musieli się martwić podczas polowań, że potencjalna zdobycz zdoła uciec za daleko. Dziś możemy je oglądać głównie w wyścigach chartów. 

Biogazownie w PolscePolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas