Jak zwalczyć mszyce w ogrodzie? Pomogą domowe sposoby czy chemiczny oprysk

Mszyce w ogrodzie to istna katastrofa. Te niewielkie owady na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, jednak są szkodnikami i zagrażają wielu roślinom. Mszyce rozmnażają się w zawrotnym tempie, przez co mogą doprowadzić do ogromnych zniszczeń. Na szczęście istnieją sposoby, aby pozbyć się ich szybko i skutecznie. Podpowiadamy, jak walczyć z mszycami przy pomocy specjalnych środków chemicznych ze sklepu ogrodniczego. W walce z mszycami mogą też pomóc domowe sposoby.

Mszyce w ogrodzie są jednymi z najczęściej spotykanych szkodników roślin.
Mszyce w ogrodzie są jednymi z najczęściej spotykanych szkodników roślin.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Mszyce to szkodniki, które masowo atakują rośliny w ogrodach i na balkonach. 
  • Występują powszechnie, a ich zlekceważenie może doprowadzić do katastrofalnych zniszczeń, dlatego najlepiej zapobiegać ich inwazji stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
  • Jeśli pomimo profilaktyki owady zdążyły już się u nas rozgościć, musimy podjąć radykalne kroki, aby wyeliminować problem. 

Jak zwalczyć mszyce szybko i skutecznie? Oczywiście, do tego celu możemy wykorzystać profesjonalne środki na mszyce, jednak tańszą i równie skuteczną alternatywą mogą okazać się domowe sposoby na mszyce, których listę przedstawiamy poniżej.

Co to są mszyce i jak je rozpoznać w ogrodzie?

Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków, które trudno pomylić z innymi insektami. Ich ciało jest miękkie i kończy się spiczastym ogonkiem z dwiema "rurkami", określanymi również jako syfony. To za ich sprawą mszyce komunikują się ze sobą, wykorzystując feromony, które pozwalają im ostrzegać się na wypadek zagrożenia.

W zależności od gatunku i stadium rozwoju mszyce mierzą od 2 do 5 milimetrów, a ich zabarwienie jest dość różnorodne – od przezroczystego, przez białe, żółtawe, zielonkawe, aż po czarne. Młode osobniki są nieco mniejsze.

Jak wyglądają mszyce? Te małe szkodniki są dość charakterystyczne, więc stosunkowo łatwo je rozpoznać
Jak wyglądają mszyce? Te małe szkodniki są dość charakterystyczne, więc stosunkowo łatwo je rozpoznać 123RF/PICSEL

Aparat gębowy mszyc jest dostosowany do tego, aby szybko wysysać soki z pędów i liści, kwiatostanów, a często nawet korzeni. Brak świadomości, jak zwalczać mszyce, może więc sprawić, że doprowadzą one nasz ogród do ruiny.

Rośliny zaatakowane przez insekty są słabe, ekspresowo przestają rosnąć i obumierają. Występowanie szkodników można rozpoznać m.in. po pędach i liściach, które są wygięte, poskręcane i pożółkłe.

Jak mszyce atakują rośliny i gdzie najczęściej obsiadają?

Mszyce w ogrodzie pojawiają się całymi koloniami. Początkowo obsiadają wierzchołki roślin, a później zaczynają przenosić się na ich pozostałe części. Uskrzydlone samice przelatują z rośliny na roślinę, aby rozmnażać się, zakładając coraz to nowe kolonie. W ciągu sezonu jedna mszyca może złożyć jaja nawet kilkanaście razy, za każdym razem dając życie kilkudziesięciu nowym osobnikom.

Roślin, jakie atakują mszyce, jest mnóstwo, gdyż szkodniki nie są wybredne pod względem wyboru żywiciela.

Są "wielożerne", więc równie często żerują na krzewach, drzewach, pnączach i bylinach, jak i na warzywach, owocach i roślinach doniczkowych. Można je spotkać praktycznie wszędzie. Wśród licznych gatunków mszyc wyróżniamy m.in.:

  • mszyce różano-szczeciowe - o zielonkawym albo czerwonym zabarwieniu. Najczęściej można ją spotkać na różach i roślinach zielnych. 
  • mszyce jabłoniowo-babkowe – o brązowawo-różowym zabarwieniu. Bardzo często występuje na jabłoniach. 
  • mszyce jabłoniowe – o zielonym zabarwieniu. Atakuje nie tylko  jabłoń, ale również jarzębinę czy gruszę. 
  • mszyce pelargoniowe - o jasnozielonym zabarwieniu. Spotykana na roślinach szklarniowych. 
  • mszyce buraczane – o ciemnym zabarwieniu. Występuje na burakach, krzewach i roślinach doniczkowych. 
  • mszyce kapuścianki – o jasnym, kremowym zabarwieniu. Pojawia się na warzywach kapustnych.

Jak zapobiegać występowaniu mszyc w ogrodzie?

Aby zapobiegać występowaniu mszyc, warto regularnie eliminować chwasty i zadbać o odpowiednią kompozycję ogrodu tak, by utrudnić szkodnikom rozmnażanie się. Dobrze, aby była ona jak najbardziej zróżnicowana, ponieważ monokultury w ogrodzie i na rabatach warzywnych sprzyjają występowaniu mszyc.

W celu zwalczania mszyc warto zastosować domowe opryski, które mogą być równie skuteczne co silne środki ze sklepu ogrodniczego
W celu zwalczania mszyc warto zastosować domowe opryski, które mogą być równie skuteczne co silne środki ze sklepu ogrodniczego 123RF/PICSEL

Warto regularnie pozbywać się ściętych liści i pędów, gdyż tam mogą znajdować się jaja. W walce z mszycami bardzo skuteczne może okazać się również sadzenie roślin, które odstraszają owady. Są to takie gatunki jak:

  • czosnek
  • rzodkiewka
  • lawenda
  • cząber 
  • cebula

Poza tym, trzeba pamiętać, że istnieją liczne gatunki ptaków i owady, które są naturalnymi wrogami mszyc, czyli biedronki, bzygi czy gąsieniczniki. Ich występowanie w ogrodzie może pomóc nam wyeliminować insekty, jednak, aby chciały przywędrować do naszych ogrodów, musimy stworzyć im odpowiednie warunki.

Warto więc pamiętać, że owady, które odstraszają mszyce, najczęściej lgną do martwego drewna i stosów starych liści.

Jaki preparat na mszyce w ogrodzie jest skuteczny?

Mnóstwo osób pozbywa się mszyc, sięgając po środki ochrony roślin zwalczające owady tzw. insektycydy. Należy je jednak dobierać ostrożnie, stosując się do terminów  i dawek podanych na opakowaniu danego środka tak, aby nie zaszkodzić pożytecznym owadom, np. pszczołom.

Zatem, jak zwalczać mszyce? Warto pamiętać, że preparaty na mszyce stosowane niezgodnie z zaleceniem producenta mogą nie zadziałać. Skuteczne preparaty na mszyce, dostępne w sklepach ogrodniczych to Mospilan i Karate Zeon. 

W walce z mszycami sprawdzą się również preparaty pochodzenia naturalnego, tj.: Emulpar 940EC, Insekt Control czy Agricolle Spray. Środki te również eliminują problem, jednak nie są tak inwazyjne dla środowiska.

Kiedy najlepiej zrobić oprysk na mszyce?

Poza stosowaniem się do zaleceń producenta produktu ważne jest również, aby oprysk na mszyce wykonywać przy odpowiedniej pogodzie. Nie należy tego robić, gdy występują ujemne lub niskie temperatury (poniżej 7 stopni Celsjusza), lub, co gorsze - pada deszcz. W takich przypadkach opryskiwanie roślin na mszyce będzie nieskuteczne i konieczna będzie powtórka.

Opryskiwanie mszyc należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach, aby było skuteczne
Opryskiwanie mszyc należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach, aby było skuteczne 123RF/PICSEL

Warunki, kiedy najlepiej zrobić oprysk na mszyce to bezwietrzny wieczór, ponieważ wtedy środki są mniej szkodliwe dla pszczół i innych pożytecznych owadów. Czas wchłaniania preparatu na mszyce najczęściej wynosi kilka godzin.

Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Naturalne sposoby na mszyce również wykazują skuteczność w walce z tymi szkodnikami, a są całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Składniki, aby przygotować naturalne opryski na mszyce, często znajdziemy w naszych kuchniach i łazienkach. Dlatego, jeśli problem w ogrodzie nie jest jeszcze zaawansowany, warto po nie sięgać. Domowe sposoby na mszyce to m.in.

  • Ocet

Oprysk na mszyce z octu to banalnie prosty, domowy sposób na mszyce. Aby go wykonać, wystarczy wymieszać litr wody i 100 ml octu w proporcji 10:1, pamiętając przy tym, aby zawsze do wody wlewać ocet, a nie odwrotnie. 

  • Soda i olej

Inny naturalny sposób na mszyce to oprysk na mszyce z sody i oleju. Aby go przygotować, ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej, należy rozpuścić w litrze wody i dodać pół łyżeczki oleju. 

  • Cebula 

Preparat na mszyce z cebuli przygotowuje się, zalewając 10 litrami wody 80 gramów drobno pokrojonej cebuli. Wywar trzeba gotować przez pół godziny.

  • Czosnek 

Oprysk na mszyce z dodatkiem czosnku przygotowujemy, zalewając 10 litrami wody 250 gramów zmielonego czosnku.  Po wymieszaniu preparat należy odstawić na kwadrans i odcedzić, a przed użyciem rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1. 

  • Szare mydło

Kolejny oprysk na mszyce, zrobimy z szarego mydła. Wystarczy 10-30 gramów  produktu rozpuścić w litrze wody albo do 10 litrowego wiadra wrzucić całą 250 gramową kostkę szarego mydła. 

Oprysk na mszyce z szarego mydła może pomóc w walce ze szkodnikami
Oprysk na mszyce z szarego mydła może pomóc w walce ze szkodnikami 123RF/PICSEL
  • Mleko

Do przygotowania preparatu na mszyce warto również wykorzystać mleko - najlepiej chude. Trzeba je po prostu wymieszać z wodą w proporcji 1:1 i spryskać rośliny zaatakowane przez mszyce.

Czytaj również:

Zobacz także:

Blisko Rysia. Nowa akcja InteriiINTERIA.PL
Ekspert: Wiatraki mogą być "game changerem" dla polskiej energetykiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas