Jak często karmić psa? Odpowiedź naukowców zaskakuje

Ile razy dziennie karmić psa? To pytanie mogą zadawać sobie nawet najbardziej doświadczeni właściciele czworonogów. Choć z reguły eksperci i różnego rodzaju specjalistyczne poradniki wskazują, że dorosłe psy powinny jeść najlepiej dwa razy dziennie, to według naukowców dla ich zdrowia może nie być to najlepsze rozwiązanie.

Ile razy dziennie powinniśmy karmić psa? Odpowiedź nie jest oczywista. Choć wytyczne specjalistów mówiły do tej pory, że najlepiej karmić czworonogi dwa razy dziennie, to nowe badania naukowców nie zgadzają się z tymi zaleceniami
Ile razy dziennie powinniśmy karmić psa? Odpowiedź nie jest oczywista. Choć wytyczne specjalistów mówiły do tej pory, że najlepiej karmić czworonogi dwa razy dziennie, to nowe badania naukowców nie zgadzają się z tymi zaleceniami ArdeaAgencja FORUM

Badanie amerykańskich naukowców zebrało i przeanalizowało dane na temat żywienia aż 10 tys. psów. Choć karmienie czworonogów powinno różnić się w zależności od rasy, wielkości czy wieku psa, to z badania wyniknął jeden, główny wniosek: jeden posiłek dziennie może być dla psów najzdrowszy.

Ile razy dziennie karmić psa?

Badacze na podstawie zgromadzonych danych ocenili, że psy karmione raz dziennie wykazują lepsze wyniki pod kątem wybranych czynników zdrowotnych w porównaniu z czworonogami, które są karmione częściej.

Amerykańscy naukowcy wykazali, że psy karmione raz dziennie są mniej narażone na zaburzenia poznawcze oraz choroby układu pokarmowego, zębów, kości, nerek i wątroby. Nie oznacza to jednak, że wszyscy właściciele powinni nagle zmienić dietę swoich pupili.

"Nie byliśmy pewni, że zaobserwujemy jakiekolwiek różnice w zdrowiu lub możliwościach poznawczych psów na bazie częstotliwości karmienia" - poinformowała Kathleen Kerr z University of Washington. "Byłam zaskoczona, że powiązania dotyczą aż tylu obszarów" - dodała.

Choć wyniki badań wskazywały na pozytywne skutki karmienia raz dziennie w przypadku chorób układu pokarmowego czy możliwości poznawczych, w innych dziedzinach (np. ryzyka zachorowań na raka, choroby skóry czy zaburzenia neurologiczne) nie zaobserwowano takiego powiązania.

Częstsze karmienie psów może im szkodzić

Kolejnym ograniczeniem jest też to, że dane zebrane w badaniu były nadsyłane przez właścicieli czworonogów, a nie na bazie testów w kontrolowanych warunkach. Wyniki byłyby dużo bardziej miarodajne gdyby szczegółowo nadzorowano między innymi liczbę kalorii podawanych zwierzętom.

Nie zmienia to jednak faktu, iż opisywane statystyki są największym tego typu zbiorem danych, jaki do tej pory powstał. Naukowcy są przekonani, że karmienie psów tylko raz dziennie wykazuje więcej korzyści dla ich zdrowia niż częstsze posiłki. Trzeba to będzie jednak wykazać dodatkowymi badaniami.

Jeśli uda nam się to potwierdzić dalszymi badaniami, rozważnie byłoby podejść ponownie do obecnie obowiązujących rekomendacji, aby psy były karmione raz dziennie. Przesłanki za tymi wytycznymi są niejasne, a nasze badania sugerują, że częstsze karmienie może w rzeczywistości być nieoptymalne.
autorzy badania
Psi influencerzy. Patrolują okolicę i udzielają się na rzecz zdrowiaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas