Karma dla kota - sucha czy mokra? Fakty i mity

Czy karma dla kota powinna być mokra, czy sucha? Która będzie najlepsza? Czy kot może jeść wegańsko? Czy może pić mleko? To tylko niektóre z pytań, które często zadają sobie ich właściciele. Niestety, w ostatnich latach producenci jedzenia dla czworonogów wmówili nam wiele szkodliwych mitów. A wystarczy zaledwie odrobina podstawowej wiedzy, aby uniknąć najczęstszych błędów w ich żywieniu.

Szacuje się, że razem z Polkami i Polakami pod jednym dachem mieszka już około 14 milionów psów i kotów. Z tego powodu do niebagatelnych rozmiarów urósł także rynek artykułów dla zwierząt - jego wartość przekroczyła w ostatnich latach już pięć miliardów złotych. Lwią część tej kwoty stanowi sprzedaż karmy.

Niestety, wchodząc do pierwszego lepszego osiedlowego sklepu czy supermarketu, z dużą dozą prawdopodobieństwa natrafimy na karmy dla kotów, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą wręcz szkodzić naszym pupilom.

Karma mokra czy sucha dla kota?

Podstawowym błędem, który popełniają właściciele kotów, jest stosowanie w ich żywieniu karmy suchej. Jest ona zdecydowanie najwygodniejsza dla nas, ludzi, bo można ją łatwo przechowywać i ma długi termin przydatności. Wystarczy wsypać granulat do miseczki i karmienie czworonoga mamy z głowy. Popularne suche karmy są też zazwyczaj tańsze od alternatywy w postaci puszek z mięsem. Ich stosowanie może mieć jednak fatalne skutki dla naszego pupila.

Reklama

Stosowanie karmy suchej w żywieniu kotów może prowadzić do otyłości i cukrzycy zwierząt. To jedne z chorób, które najczęściej dotykają koty domowe. Felis catus, które spożywają regularnie suchą karmę są też bardziej narażone na choroby nerek i układu moczowego. Mieszanki w postaci suchego granulatu sprawiają, że koty mogą się odwodnić. Spożywanie suchej karmy - co jest wbrew ich drapieżnej naturze - w znacznym stopniu zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Badania wskazują jednak, że koty, nawet pijąc bardzo dużo wody wody, nie są w stanie nadrobić niedoboru płynów wywołanego przez nieodpowiednią dietę.

Czy oznacza to, że wszystkie suche karmy dla kotów są złe? Nie do końca. Głównym mankamentem tego typu pożywienia jest to, że zawierają duże ilości węglowodanów, które dla kotów nie są wartościowym składnikiem odżywczym. Ich organizmy i układy pokarmowe, jak przystało na ssaki drapieżne, dostosowane są do trawienia przede wszystkim białka i tłuszczy zwierzęcych. Koty nie posiadają też wielu enzymów, które umożliwiają trawienie węglowodanów. Dlatego w ich diecie nie powinno być takich produktów jak zboża, mączka ziemniaczana, ryż czy kasza. Niestety, jeśli dokładniej przyjrzymy się składom karm dostępnych w sklepach, znajdziemy w nich właśnie tego typu substancje.

Choć może być to trudne i dla pupila, i dla naszego portfela, warto zatem rozważyć przestawienie kota na karmę mokrą. Aczkolwiek i w tym wypadku nadal trzeba uważać na takie, które uzupełniane są na przykład niepożądanymi w kociej diecie zbożami. Można jednak przyjąć ogólną zasadę, że bezzbożowa mokra karma dla kota jest lepsza (zdrowsza) niż sucha. Istnieją także wartościowe suche karmy, ale w tym wypadku znów wszystko sprowadza się do składu: im więcej w nim mięsa i jego pochodnych i im mniej złych węglowodanów, tym lepiej.

Koty nie są i nie będą wegetarianami

Mimo że niektórzy właściciele utrzymują, iż ich koty doskonale radzą sobie spożywając wyłącznie produkty roślinne, dieta wegańska czy wegetariańska w przypadku tych czworonogów nie jest dobrym pomysłem. Koty domowe są z natury mięsożerne. Oprócz mięsa, w ich diecie mogą znajdować się warzywa. Powinno się także zadbać o odpowiednim poziom potasu, tauryny, witamin z grupy B, wapnia, fosforu czy retinolu w ich pożywieniu.

Koty podczas jedzenia idą na łatwiznę, ale nie dlatego, że są leniwe

Jednak białka ekstrahowane z roślin w karmach wegetariańskich lub wegańskich nie zawierają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dostępne badania nie potwierdzają, że stosowanie diety wegetariańskiej jest bezpieczne dla kotów. Zwierzęta te są fizjologicznie i anatomicznie przystosowane do jedzenia mięsa.

Najdroższe rasy kotów w Polsce. Ich ceny mogą szokować

Mleko i alergie

Co innego gdy koty nie mogą spożywać mięsa - zazwyczaj chodzi o jedno, konkretne źródło białka - z powodu alergii pokarmowej. Wówczas oczywiście najlepszym wyjściem jest konsultacja z weterynarzem lub zwierzęcym dietetykiem oraz ułożenie diety w taki sposób, aby była indywidualnie dostosowana do potrzeb pupila.

Choć jest już to dość powszechna wiedza, warto także przypomnieć, że kotom nie podajemy mleka. Dorosłe koty - tak, jak wielu ludzi - nie wytwarzają laktazy, czyli enzymu rozkładającego cukier zawarty w mleku. Jeśli czworonogi je spożyją, może się to skończyć kocią biegunką. Mleko jest co prawda źródłem białka, tłuszczu, witamin czy wapnia, ale koty nie są w stanie wypić go na tyle dużo, aby stało się ono wartościowym punktem ich diety.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koty | karma dla zwierząt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama