Gdzie na grzyby 2022. Małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie lasy

Sezon na grzyby trwa. Borowiki, podgrzybki, koźlarze, kurki i maślaki - w lasach jest ich coraz więcej, a szanse na urodzaj zwiększają się z każdym deszczem. Gdzie warto wybrać się na grzybobranie? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzyby w Małopolsce, na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim.

Gdzie się wybrać na grzyby  w tym roku? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzybobranie
Gdzie się wybrać na grzyby w tym roku? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzybobranie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Gdzie się wybrać na grzyby  w tym roku? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzybobranie
Gdzie się wybrać na grzyby w tym roku? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzybobranie123RF/PICSEL

Gdzie pojechać na grzyby w Małopolsce? Mapa miejsc

Małopolska słynie z grzybnych lasów, w których można znaleźć m.in. borowiki, maślaki, rydze, kurki, gołąbki i koźlarze.

Szczególną popularnością wśród grzybiarzy cieszą się lasy w powiatach bocheńskim i brzeskim. Tam grzybów warto szukać w lasach w okolicy Borzęcina, Nowego Wiśnicza czy Uszwi. 

Doświadczeni grzybiarze polecają również okolice Wadowic - lasy na terenie Leskowa, Choczni czy Jaroszewic to prawdziwy raj dla amatorów wędrówek z koszykiem. Podobno występują tam przede wszystkim podgrzybki, prawdziwki oraz koźlarze.

Osoby, które szukają sprawdzonych miejsc na grzybobranie w bliskiej okolicy Krakowa mogą się natomiast wybrać do nadleśnictwa krzeszowickiego. Tam, w pasmach leśnych od Bolechowic do Czernej każdego roku pojawiają się podgrzybki, prawdziwki i kanie.

Kompleks leśny na Garbie Tenczyńskim słynie z prawdziwków, natomiast lasy ciągnące się od Czernichowa do Alwerni, ze względu na bardziej piaszczyste podłoże obfitują w kurki i rydze. Jesienią można tam znaleźć także opieńki.

Ciekawym pomysłem na wycieczkę połączoną z grzybobraniem jest także odwiedzenie Puszczy Niepołomickiej. Ten duży obszar porośnięty zarówno przez drzewa iglaste, jak i liściaste zapewnia doskonałe warunki do rozwoju wielu gatunków grzybów.

Użytkownicy grupy facebookowej Grzyby Małopolska piszą, że po ostatnich deszczach coraz więcej grzybów pojawia się w lasach w okolicy Myślenic, Pcimia, Stróży i Limanowej. Prawdziwki występują również w Gorcach. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie w Gorczańskim Parku Narodowym jest zabronione. 

Borowiki w poprzednich latach stanowiły częsty widok w małopolskich lasach. Czy w tym roku również można je znaleźć?
Borowiki w poprzednich latach stanowiły częsty widok w małopolskich lasach. Czy w tym roku również można je znaleźć?123RF/PICSEL

Planujesz grzybobranie na Podkarpaciu? Sprawdź te lasy

W tym regionie, w związku z utrzymującą się wysoką temperaturą, obecnie grzybów najlepiej szukać w położonych nieco wyżej lasach górskich. Wilgotność gleby jest tam większa niż na nizinach, co sprzyja rozwojowi grzybni.

Najlepsze miejsca na grzybobranie na Podkarpaciu to bez wątpienia kompleks leśny w okolicy Baligrodu, lasy wokół Arłamowa oraz tereny Kalwarii Pacławskiej. Można tam znaleźć zarówno borowiki, jak i podgrzybki czy koźlarze.

Aktualnie trwa również sezon na kurki, pojawiają się także maślaki. Mimo że raczej nie można się spodziewać takiego wysypu, jak w zeszłym roku, jest lepiej, niż jeszcze kilka tygodni temu.

"Spacerek po lesie po ostatnich deszczach i coś w końcu ruszyło, 40 borowików ceglastoporych  i 2 borowiki szlachetne. Miło widzieć wracającą do zdrowia ściółkę" - piszą internauci.

Mieszkańcy Rzeszowa na grzybobranie mogą się wybrać w okolice Brzózy Królewskiej lub Julina. Dużą popularnością cieszą się także lasy w pobliżu Głogowa Małopolskiego. 

Sezon na kurki trwa od czerwca do października, można więc znaleźć je teraz, wybierając się na grzybobranie
Sezon na kurki trwa od czerwca do października, można więc znaleźć je teraz, wybierając się na grzybobranie123RF/PICSEL

Gdzie na grzyby w województwie świętokrzyskim w 2022 roku?

Lasy w województwie świętokrzyskim każdego roku przyciągają wielu turystów i grzybiarzy. Do najczęściej odwiedzanym miejsc należą: Puszcza Świętokrzyska obfitująca w prawdziwki, podgrzybki i kurki, lasy w Dolinie Nidy czy okolice Małogoszcza. 

Wybierając się na grzybobranie warto odwiedzić również kompleksy leśne w nadleśnictwach   Łagów, Daleszyce oraz Zagnańsk. 

Dużo prawdziwków oraz koźlarzy w ubiegłych latach znajdowano także w okolicy miejscowości Rembów. Bardzo często pojawiają się tam również kanie.

Mimo że i w tym regionie grzybów jest mniej niż w poprzednich latach, warto wybrać się do lasu, chociażby na spacer. Jeśli uda się znaleźć jakieś skarby,  należy sprawdzić, czy są to gatunki jadalne oraz pamiętać o tym, jak właściwie zbierać grzyby. 

Kanie to smaczne grzyby, które można znaleźć min. w lasach województwa świętokrzyskiego
Kanie to smaczne grzyby, które można znaleźć min. w lasach województwa świętokrzyskiego123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

"Wydarzenia": Dziwne zachowanie wilka. Specjaliści próbują rozwiązać tę zagadkęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas