Reklama

Grzyby mają swój język, który jest podobny do ludzkiego

Nowe badanie rzuca światło na to, w jaki sposób między sobą komunikują się grzyby. Naukowcy zidentyfikowali kilkadziesiąt „słów”, których używają te organizmy, tworząc z nich swojego rodzaju słownik. Badacze są zdania, że język używany przez grzyby przypomina ten, którym posługują się ludzie.

Andrew Adamatzky z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu postanowił zbadać komunikację pomiędzy grzybami. W tym celu śledził aktywność elektryczną tych organizmów, co pozwoliło mu utworzyć jedyny w swoim rodzaju słownik grzybów. Wyniki swoich badań opublikował na łamach Royal Society

Punktem wyjściowym do powstania teorii, że grzyby mają swój sposób komunikacji było odkrycie, że organizmy z królestwa Fungi emitują impulsy elektryczne przypominające te w ludzkich nerwach. Fakt ten był znany od lat, jednak Adamatzky zbadał, czy grzyby mogą w ten sposób przesyłać sygnały z informacjami do innych grzybów.

Reklama

Naukowcy: Grzyby zapewniają roślinom "internetowe łącze"

Słownik grzybów

Angielski naukowiec był w stanie zidentyfikować aż 50 komunikatów wywołanych przez skoki w aktywności elektrycznej grzybni. "Zakładając, że skoki aktywności elektrycznej są używane przez grzyby do komunikacji i przetwarzania informacji w sieciach grzybni, pogrupowaliśmy sygnały na słowa i stworzyliśmy ich analizę pod kątem lingwistycznym i złożoności informacji" - pisze Adamatzky.

Do badań wykorzystano cztery gatunki grzybów: Omphalotus nidiformis, Flammulina velutipes, Schizophyllum commune i Cordyceps militaris. Do organizmów przyczepiono mikroelektrody badające skoki elektryczności, które potem pogrupowano. Każdy gatunek emitował sygnały o innej długości. Niektóre z nich trwały nawet 21 godzin.

Szalone mrówki od lat są zmorą w USA. Pokonać je może grzyb

W eksperymencie udało się obliczyć także średnią liczbę "słów" dla różnych typów grzybów. Okazało się, że średnia wynosi 5,97 słów na zdanie, co jest zbliżone do ludzkiego języka. Dla porównania - w angielskim liczba ta wynosi 4,8, a rosyjskim - 6.

O czym rozmawiają ze sobą grzyby? Niestety, treść komunikatów przesyłanych między tymi wyjątkowymi organizmami póki co nadal pozostaje tajemnicą. 

Źródła: Science Alert, The Guardian

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby | grzybnia | nauka | ciekawostki | język

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy