Grzyby mają swój język, który jest podobny do ludzkiego

Nowe badanie rzuca światło na to, w jaki sposób między sobą komunikują się grzyby. Naukowcy zidentyfikowali kilkadziesiąt „słów”, których używają te organizmy, tworząc z nich swojego rodzaju słownik. Badacze są zdania, że język używany przez grzyby przypomina ten, którym posługują się ludzie.

Grzyby mogą mieć swój język przypominający komunikaty, którymi posługują się ludzie
Grzyby mogą mieć swój język przypominający komunikaty, którymi posługują się ludzie Flickr.com, CC BY 2.0
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Grzyby mogą mieć swój język przypominający komunikaty, którymi posługują się ludzie
Grzyby mogą mieć swój język przypominający komunikaty, którymi posługują się ludzie Russell ChartersFlickr.com, CC BY 2.0

Andrew Adamatzky z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu postanowił zbadać komunikację pomiędzy grzybami. W tym celu śledził aktywność elektryczną tych organizmów, co pozwoliło mu utworzyć jedyny w swoim rodzaju słownik grzybów. Wyniki swoich badań opublikował na łamach Royal Society.

Punktem wyjściowym do powstania teorii, że grzyby mają swój sposób komunikacji było odkrycie, że organizmy z królestwa Fungi emitują impulsy elektryczne przypominające te w ludzkich nerwach. Fakt ten był znany od lat, jednak Adamatzky zbadał, czy grzyby mogą w ten sposób przesyłać sygnały z informacjami do innych grzybów.

Słownik grzybów

Angielski naukowiec był w stanie zidentyfikować aż 50 komunikatów wywołanych przez skoki w aktywności elektrycznej grzybni. "Zakładając, że skoki aktywności elektrycznej są używane przez grzyby do komunikacji i przetwarzania informacji w sieciach grzybni, pogrupowaliśmy sygnały na słowa i stworzyliśmy ich analizę pod kątem lingwistycznym i złożoności informacji" - pisze Adamatzky.

Do badań wykorzystano cztery gatunki grzybów: Omphalotus nidiformis, Flammulina velutipes, Schizophyllum commune i Cordyceps militaris. Do organizmów przyczepiono mikroelektrody badające skoki elektryczności, które potem pogrupowano. Każdy gatunek emitował sygnały o innej długości. Niektóre z nich trwały nawet 21 godzin.

W eksperymencie udało się obliczyć także średnią liczbę "słów" dla różnych typów grzybów. Okazało się, że średnia wynosi 5,97 słów na zdanie, co jest zbliżone do ludzkiego języka. Dla porównania - w angielskim liczba ta wynosi 4,8, a rosyjskim - 6.

O czym rozmawiają ze sobą grzyby? Niestety, treść komunikatów przesyłanych między tymi wyjątkowymi organizmami póki co nadal pozostaje tajemnicą.

Śmiertelnie niebezpieczne mity o grzybachInteria.tv

Źródła: Science Alert, The Guardian

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas