Gadająca papuga zatrzymana na granicy. Ludzie wyłapują je na potęgę

Podróżna z Ukrainy, która przewoziła papugę żako do Polski, prawdopodobnie widziała ptaka po raz ostatni. Opiekunka nie miała odpowiednich zezwoleń, które uprawniałyby ją do przewozu gatunku chronionego i narażonego na wymarcie.

Papugę bez zezwolenia próbowała przewieźć obywatelka Ukrainy
Papugę bez zezwolenia próbowała przewieźć obywatelka UkrainyLubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej PodlaskiejKrajowa Administracja Skarbowa

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia granicznego w Zosinie odebrali podróżniczce z Ukrainy papugę, na której przewóz nie miała odpowiednich zezwoleń. Żako trafiła na kwarantannę do ogrodu zoologicznego i pozostanie tam do czasu decyzji sądu.

Papuga zatrzymana na granicy polsko-ukraińskiej

Żako jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i objęta jest ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Aby takiego ptaka można było legalnie wwieźć na teren Unii Europejskiej lub wywieźć z Unii Europejskiej potrzebne są odpowiednie zezwolenia CITES, które należy przedstawić na granicy. Opiekunka papugi wwożonej z Ukrainy nie posiadała takich dokumentów.

"Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej poprosił podróżną o przedstawienie dokumentów CITES zezwalających na przewóz ptaka przez granicę. Niestety, kobieta takich zezwoleń nie miała. Jak twierdziła, nie wiedziała, że powinna je posiadać i okazać przy kontroli granicznej" - poinformowała służba celna.

Przewóz przez granicę gatunków roślin i zwierząt chronionych konwencją CITES bez wymaganych dokumentów jest przestępstwem, dlatego wobec podróżnej wszczęte zostało postępowanie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

żakoMichael Gwyther-JonesWikimedia Commons

Zdolna i gadatliwa papuga

Ta afrykańska papuga jest uznawana powszechnie za wyjątkową, ponieważ słynie m.in. z niebywałych zdolności do naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków oraz z nieprzeciętnej inteligencji.

Nazywana papugą popielatą lub papugą szarą żako jest zagrożona wyginięciem w swoim naturalnym środowisku. Widnieje w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.

Na wolności ptak żyje z reguły w gęstych lasach, a największym zagrożeniem dla gatunku jest odłów w celach jego udomowienia, a następnie sprzedania. Śmiertelność ptaków od złapania do momentu sprzedaży szacuje się na od 30 do 66 proc.

Bocian fotograf. Leci z Polski do Afryki i przesyła zdjęciaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas