Dzikie pszczoły się kurczą. Im cieplej, tym mniejsze owady

Pszczoły ważą mniej niż kilkadziesiąt lat temu, prawdopodobnie dlatego, że rosnące temperatury wpływają na ich rozwój i pożywienie. Długotrwałe badanie dzikich pszczół w Hiszpanii wykazało, że owady przez ostatnie trzy dekady traciły na wadze, najprawdopodobniej z powodu globalnego ocieplenia.

Pszczoły mogą również borykać się z niedoborem pożywienia. Dzieje się tak dlatego, że żywią się pyłkiem i nektarem roślin, które mogą mieć trudności z ich produkcją na skutek stresu cieplnego.
Pszczoły mogą również borykać się z niedoborem pożywienia. Dzieje się tak dlatego, że żywią się pyłkiem i nektarem roślin, które mogą mieć trudności z ich produkcją na skutek stresu cieplnego. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Od 1990 roku Carlos Herrera z Hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych i jego współpracownicy złowili ręcznie sieci ponad 1700 pszczół należących do 137 gatunków w Sierras de Cazorla, największym chronionym obszarze dzikiej przyrody w Hiszpanii.

Ważąc je w laboratorium, zespół odkrył, że średnia masa ciała pszczoły spadała o 0,7 procent rocznie. Najbardziej dotknięte zostały większe gatunki pszczół. Na przykład gatunki, które w latach 90. ważyły około 120 miligramów, teraz ważą około 90 miligramów.

Owady kurczą się z gorąca

Badane siedlisko pszczół znajduje się z dala miast i farm i nie zostało skażone pestycydami, dotknięte pożarami ani zaatakowane przez gatunki inwazyjne. Jednak dane z lokalnych stacji pogodowych pokazują, że średnie roczne maksymalne dzienne temperatury na tym obszarze wzrosły o 1,4°C od 2000 r.

Ten skok temperatury może wyjaśniać zmniejszanie się rozmiarów pszczół. Wcześniejsze badania wykazały, że organizmy zmiennocieplne, takie jak pszczoły i ryby, dojrzewają szybciej w cieplejszych warunkach, przez co osiągają mniejsze rozmiary.

Pszczoły mogą również borykać się z niedoborem pożywienia. Dzieje się tak dlatego, że żywią się pyłkiem i nektarem roślin, które mogą mieć trudności z ich produkcją na skutek stresu cieplnego.

Spośród 470 gatunków owadów zapylających aż 222 są zagrożone wyginięciem!
Spośród 470 gatunków owadów zapylających aż 222 są zagrożone wyginięciem!123RF/PICSEL

Inne badania wykazały, że pszczoły stają się coraz mniejsze również w Ameryce Północnej i Holandii. Kurczenie się pszczół jest niepokojące, ponieważ może zmniejszyć ilość pyłku, który owady mogą przenosić i liczbę ich potomstwa. To z kolei może spowodować zmniejszenie ich populacji i osłabić ich zdolność do zapylania roślin, mówi.

Przy obecnym tempie zmniejszania się wielkości pszczoły mogą osiągnąć punkt krytyczny, po przekroczeniu którego rozmiar nie będzie już miał znaczenia, a stawką będzie przetrwanie populacji", mówi magazynowi “New Scientist" Herrera. "Wstępne dane dotyczące populacji pszczół na tym obszarze sugerują, że jesteśmy na skraju, a może już za punktem krytycznym dla niektórych gatunków".

Kanał Augustowski ma już 200 lat. To perła polskiej inżynieriiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas