Polska bogatsza o dwa nowe rezerwaty przyrody. Wbrew myśliwym
W Polsce po prawie 30 latach starań powołano nowy rezerwat chroniący ptaki przed myśliwymi. Od teraz Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą będzie chronił tutejszą faunę i florę. Wkrótce w naszym kraju pojawi się i kolejny rezerwat. Oba będą chronić istotne tereny podmokłe.
- Rezerwat przyrody to jedna z obszarowych form ochrony przyrody.
- W Polsce istnieje obecnie 1518 rezerwatów przyrody.
- Połowa polskich rezerwatów to obszary leśne.
- Każdy obywatel może zgłosić obszar, który potencjalnie mógłby zostać objęty ochroną.
Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą
O utworzenie rezerwatu przyrody w woj. zachodniopomorskim od dawna apelowali przyrodnicy. Pod koniec lipca Rozlewisko Kostrzyneckie zostało objęte ochroną w postaci rezerwatu. Rezerwat przyrody Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą został stworzony z myślą o ochronie siedlisk i żerowisk licznych ptaków. Obszar chroniony znajduje się w wyjątkowym miejscu na terenie okresowo zalewanego rozlewiska Odry. Znajdują się tu starorzecza, lasy łęgowe i charakterystyczne łąki.
Rezerwat Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą znajduje się w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów Natura 2000: specjalnego obszaru ochrony siedlisk "Dolna Odra" i obszaru specjalnej ochrony ptaków "Dolina Dolnej Odry".
Postulaty dotyczące utworzenia rezerwatu przyrody na tych obszarach pojawiały się już w latach 90. Sprzeciw wyrażali jednak głównie myśliwi oraz lokalni politycy i włodarze - burmistrz Cedyni i dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.
"Celem ochrony w nowo utworzonym rezerwacie jest zachowanie szczególnych walorów przyrodniczych rozległego ekosystemu okresowo zalewanego starorzecza. Obszar (...) to cenna mozaika siedlisk stanowiąca lęgowiska, żerowiska i noclegowiska ptaków o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym".
Na terenie utworzonego rezerwatu żeruje aż trzynaście gatunków kaczek, cztery gatunki perkozów, gęsi (gęgawy), a także inne ptaki, np. czajka, bocian czarny i rybołów.
Rezerwat Torfowisko Linkowo
Nowy rezerwat przyrody pojawi się w woj. lubuskim. Zostanie utworzony na terenie Nadleśnictwa Smolarz w gminie Dobiegniew i będzie nosił nazwę Torfowisko Linkowo. Ochroną zostanie objęty więc podmokły kompleks składający się z torfowisk, lasów bagiennych oraz dwóch jezior: Linkowo i Linkówko. W województwie znajduje się ok. 70 obszarów podlegających ochronie. Rezerwat Torfowisko Linkowo zostanie utworzony do końca br.
Mokradła, czyli bagna i torfowiska to obszary ze stojącą lub płynącą wodą. Te podmokłe tereny pełnią kluczowe funkcje w przyrodzie. Stanowią naturalny magazyn wody, a obecnie są dodatkowo istotne ze względu na pogłębiający się kryzys klimatu. Równolegle mokradła ulegają jednak degradacji, co stanowi obecnie problem w skali globalnej. W ciągu 50 lat na całym świecie zniszczono 35 proc. mokradeł. Od lat 70. degradacja mokradeł postępuje.