Polska bogatsza o dwa nowe rezerwaty przyrody. Wbrew myśliwym

W Polsce po prawie 30 latach starań powołano nowy rezerwat chroniący ptaki przed myśliwymi. Od teraz Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą będzie chronił tutejszą faunę i florę. Wkrótce w naszym kraju pojawi się i kolejny rezerwat. Oba będą chronić istotne tereny podmokłe.

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Obszar chroniony Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą stanowi żerowisko trzynastu gatunków kaczek, chruścieli, czterech gatunków perkozów, bociana czarnego, rybołowa i bielika i innych ptaków.
Obszar chroniony Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą stanowi żerowisko trzynastu gatunków kaczek, chruścieli, czterech gatunków perkozów, bociana czarnego, rybołowa i bielika i innych ptaków.GerardEast News

  • Rezerwat przyrody to jedna z obszarowych form ochrony przyrody.
  • W Polsce istnieje obecnie 1518 rezerwatów przyrody.
  • Połowa polskich rezerwatów to obszary leśne.
  • Każdy obywatel może zgłosić obszar, który potencjalnie mógłby zostać objęty ochroną.

Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą

O utworzenie rezerwatu przyrody w woj. zachodniopomorskim od dawna apelowali przyrodnicy. Pod koniec lipca Rozlewisko Kostrzyneckie zostało objęte ochroną w postaci rezerwatu. Rezerwat przyrody Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą został stworzony z myślą o ochronie siedlisk i żerowisk licznych ptaków. Obszar chroniony znajduje się w wyjątkowym miejscu na terenie okresowo zalewanego rozlewiska Odry. Znajdują się tu starorzecza, lasy łęgowe i charakterystyczne łąki.

Rezerwat Gęsi Bastion pod Starą Rudnicą znajduje się w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów Natura 2000: specjalnego obszaru ochrony siedlisk "Dolna Odra" i obszaru specjalnej ochrony ptaków "Dolina Dolnej Odry".

Postulaty dotyczące utworzenia rezerwatu przyrody na tych obszarach pojawiały się już w latach 90. Sprzeciw wyrażali jednak głównie myśliwi oraz lokalni politycy i włodarze - burmistrz Cedyni i dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.

"Celem ochrony w nowo utworzonym rezerwacie jest zachowanie szczególnych walorów przyrodniczych rozległego ekosystemu okresowo zalewanego starorzecza. Obszar (...) to cenna mozaika siedlisk stanowiąca lęgowiska, żerowiska i noclegowiska ptaków o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym".
RDOŚ

Na terenie utworzonego rezerwatu żeruje aż trzynaście gatunków kaczek, cztery gatunki perkozów, gęsi (gęgawy), a także inne ptaki, np. czajka, bocian czarny i rybołów.

Rezerwat Torfowisko Linkowo

Nowy rezerwat przyrody pojawi się w woj. lubuskim. Zostanie utworzony na terenie Nadleśnictwa Smolarz w gminie Dobiegniew i będzie nosił nazwę Torfowisko Linkowo. Ochroną zostanie objęty więc podmokły kompleks składający się z torfowisk, lasów bagiennych oraz dwóch jezior: Linkowo i Linkówko. W województwie znajduje się ok. 70 obszarów podlegających ochronie. Rezerwat Torfowisko Linkowo zostanie utworzony do końca br.

Mokradła, czyli bagna i torfowiska to obszary ze stojącą lub płynącą wodą. Te podmokłe tereny pełnią kluczowe funkcje w przyrodzie. Stanowią naturalny magazyn wody, a obecnie są dodatkowo istotne ze względu na pogłębiający się kryzys klimatu. Równolegle mokradła ulegają jednak degradacji, co stanowi obecnie problem w skali globalnej. W ciągu 50 lat na całym świecie zniszczono 35 proc. mokradeł. Od lat 70. degradacja mokradeł postępuje.

 W ciągu 50 lat na całym świecie zniszczono 35 proc. mokradeł.
W ciągu 50 lat na całym świecie zniszczono 35 proc. mokradeł.Albin MarciniakEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas