Dziedziczenie cech nabytych za życia możliwe. Podstawowa zasada ewolucji złamana

Mateusz Zajega

Od końca XIX wieku powszechnie wiadomo, że wszelkie mutacje występujące w komórkach somatycznych, czyli tych tworzących nasze organy, skórę, kości czy tkanki, są nieistotne z punktu widzenia ewolucji zwierząt, gdyż nie zostaną one odziedziczone przez potomstwo. Okazuje się jednak, że ta podstawowa biologiczna zasada nie dotyczy koralowców, które, jak właśnie odkryto, mogą przekazywać potomstwu cechy nabyte w trakcie ich życia.

Koralowce łamią podstawową zasadę ewolucji
Koralowce łamią podstawową zasadę ewolucjiToby HudsonWikimedia Commons

Koralowce mogą przekazywać potomstwu mutacje nabyte w ciągu swojego życia - donosi międzynarodowy zespół naukowców na łamach czasopisma "Science Advances". Oznacza to, że możemy mieć znacznie mniejszą wiedzę na temat ewolucji niż mogłoby nam się wydawać.

Dziedziczenie cech nabytych za życia

Odkrycie to stanowi duże wyzwanie dla pochodzącej z 1892 roku teorii Weismanna, według której mutacje somatyczne nabyte w trakcie życia zwierzęcia nie mają ewolucyjnego znaczenia.

- W przypadku większości zwierząt nowa mutacja genetyczna może przyczynić się do zmiany ewolucyjnej tylko wtedy, gdy występuje w linii zarodkowej lub komórce rozrodczej na przykład w komórce jajowej lub plemniku - mówi profesor Iliana Baums.

- Mutacje, które występują w pozostałych częściach ciała, w komórkach somatycznych, uważa się za nieistotne ewolucyjnie, ponieważ nie są przekazywane potomstwu. Wydaje się jednak, że koralowce mają sposób na obejście tej bariery, która wydaje się pozwalać im złamać tę ewolucyjną zasadę - dodaje.

Dokładny mechanizm obejścia wspominanej bariery ewolucyjnej nie jest znany, ale uczeni podejrzewają, że być może, rozdział między ciałem a komórkami zarodkowymi jest u badanych koralowców niepełny i niektóre komórki ciała mogą zachowywać zdolność do tworzenia komórek zarodkowych.

Warto wspomnieć, że tak wyjątkowe narzędzie w rękach koralowców może pomóc im przyspieszyć adaptację do zmian klimatu, zwiększając ich szansę na przetrwanie globalnego ocieplenia.

Moda na recykling: Agnieszka Kaczorowska-PelaBee Music, Monika Batogowska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas