Skorupiaki pomagają zapylać wodorosty niczym pszczoły kwiaty

Mateusz Zajega

Każdy z nas doskonale wie, że niektóre gatunku owadów jak na przykład pszczoły miodne zapylają kwiaty, dzięki czemu wspomniane rośliny mogą w przyszłości wytworzyć owoce. Naukowcy właśnie odkryli, że adekwatna sytuacja ma miejsce w oceanach, gdzie niewielkie skorupiaki przyczyniają się do cyklu rozwoju krasnorostów.

Niektóre wodorosty są zapylane przez skorupiaki
Niektóre wodorosty są zapylane przez skorupiakipixabay.com

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science" sugerują, że zoogamia, czyli zapylanie przez zwierzęta, występuje również w oceanach, gdzie niewielkie skorupiaki zwane podwoikami przyczyniają się do rozwoju krasnorostów z gatunku Gracilaria gracilis.

Podwoiki zapylają niczym pszczoły

Działanie wspomnianych podwoików można śmiało porównać do pszczół, gdyż działają one niczym podwodne wersje rzeczonych owadów. Podczas pływania przenoszą one pochodzące od męskich glonów gamety, czyli komórki służące do rozmnażania płciowego, na żeńskie organizmy. Tym sposobem dochodzi do rozmnażania. To pierwsze tego typu zachowanie zaobserwowane w środowisku wodnym.

Warto wspomnieć, że cała sytuacja odbywa się na zasadach symbiozy, czyli obustronnej korzyści. Wodorosty mogą swobodnie rozmnażać się, natomiast podwoiki mają zapewnione wśród nich miejsce do życia i ochronę przed silnymi prądami oraz wyżywienie w postaci małych organizmów żyjących na rzeczonych krasnorostach.

Dotychczas uważano, że do rozprzestrzeniania się w oceanach gamet przyczynia się wyłącznie ruch wody. Dzięki najnowszemu odkrycia mamy całkowicie nowy pogląd na tę kwestię.

Oczywiście w przypadku Gracilaria gracilis do zapłodnień dochodzi również w klasyczny dla wodnych organizmów sposób, czyli poprzez ruchy wody. Krasnorosty mogłyby obejść się bez pomocy podwoików. 

Przemysław Białkowski podcast: TygrysyStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas