Dlaczego pingwiny przestały latać? Zagadka została rozwiązana

Dotychczas uważano, że pingwiny straciły swoją umiejętność latania z powodu wodnego trybu życia. Jednak najnowsze badania rzucają nowe światło na tę zmianę. Dlaczego przestały latać?

Naukowcy odkryli, dlaczego pingwiny przestały latać
Naukowcy odkryli, dlaczego pingwiny przestały lataćpixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badania przeprowadzone przez naukowców obejmowały analizę skamieniałości oraz genomów obecnie żyjących i niedawno wymarłych gatunków pingwinów. Określili oni szereg adaptacji, które pozwolił im na wodne życie jak wzrok, który jest bardziej wrażliwy na odcienie koloru niebieskiego, geny związane z utlenowaniem krwi oraz zmiany gęstości kości.

Może to oznaczać, że wszystkie zmiany zaszły z powodu konieczności przystosowania się do nowych warunków środowiska.

Obecny zasięg występowania pingwinów
Obecny zasięg występowania pingwinówWikimedia

Jak dawniej wyglądały pingwiny?

Pingwiny rozwinęły się w pobliżu Nowej Zelandii około 60 milionów lat temu. Rozprzestrzeniły się następnie w kierunku Ameryki Południowej i Antarktydy, by wrócić ostatecznie do Nowej Zelandii.

Co prawda skamieniałości pingwinów, które analizowali badacze, należały już do "nielotnych wersji" ptaków, to ich wygląd był zupełnie inny niż obecnie. Miały bardziej tradycyjne skrzydła, dłuższe nogi i większe dzioby.

Niestety latający przodek nie został jeszcze okryty, więc pytanie "kiedy pingwiny straciły możliwość latania?" w dalszym ciągu pozostaje bez odpowiedzi. Daniel Ksepka, paleontolog z Bruce Museum w Greenwich w stanie Connecticut uważa, że pingwiny mogły wyewoluować ze zwierząt podobnych do dzisiejszych maskonurów.

Pingwiny mogły wyewoluować ze zwierząt podobnych do dzisiejszych maskonurów
Pingwiny mogły wyewoluować ze zwierząt podobnych do dzisiejszych maskonurówpixabay.com

Kiedy i jak powstały obecne gatunki pingwinów?

Większość gatunków pingwinów, które możemy dzisiaj obserwować, powstało nie dalej niż 2 miliony lat temu za sprawą zlodowaceń. Uciekające przed lądolodem z południa ówczesne pingwiny prawdopodobnie zostały rozdzielone i podążyły w różnych kierunkach. Przez kolejne tysiące lat grupy te ewoluowały, tworząc nowe gatunki.

To, co zaskoczyło naukowców i w dalszym ciągu pozostaje zagadką, to ich wolne tempo ewolucji. Chociaż jak zauważa Daniel Ksepka, paleontolog z Bruce Museum w Greenwich w stanie Connecticut, duże zwierzęta i zwierzęta, które stosunkowo wolno się rozmnażają (jak pingwiny), ewoluują stosunkowo wolno, to ewolucja w przypadku ptaków nawet większych od pingwinów jest dużo szybsza. Na razie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. To kolejna zagadka, którą naukowcy będą próbowali rozwiązać.

Jak ewoluowały pingwiny?

Powolna ewolucja pozwoliła im jednak bardzo dobrze przystosować się do morskiego życia. Ich pierwotne skrzydła ulegały skróceniu najprawdopodobniej dzięki krzyżowaniu się z innymi nielotami, co potwierdza mieszanka genów. Co więcej, ich unikalne geny mogły doprowadzić do przekształcenia mięśni w ścięgna, dzięki czemu skrzydła stały się jeszcze sztywniejsze i zaczęły przypominać płetwy.

Naukowcy odkryli również mutację związaną z magazynowaniem wapnia, która mogła przyczynić się to wytworzenia gęstych kości, które pomagają im w nurkowaniu.

Pingwiny cesarskie
Pingwiny cesarskieWikimedia

Czy zmiana klimatu zagraża pingwinom?

75 proc. gatunków pingwinów, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi, wyginęło. Naukowcy obawiają się, że zmiany klimatu mogą sprawić, że kolejne gatunki przejdą do historii.

Jako przykłady wymieniają gatunki o bardzo charakterystycznym trybie życia jak pingwiny cesarskie, które rozmnażają się wyłącznie na lodzie. Zmniejszenie powierzchni lądolodów może doprowadzić do trudności w znalezieniu lęgowisk, a co za tym idzie zmniejszeniu się populacji.

Z kolei pingwiny równikowe żyjące na Wyspach Galapagos mogą wyginąć w wyniku globalnego ocieplenia, gdyż ich izolacja sprawi, że nie będą w stanie uciec od gorąca. - Zdecydowanie uważamy, że te zwierzęta są wrażliwe na zmiany środowiskowe i w wielu przypadkach są już uważane za zagrożone - ostrzega paleontolog z Bruce Museum.

Czytaj także:

Ślad węglowy i jedzenie. Brytyjska restauracja chce poprawić sytuacjęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas