Nowe gatunki inwazyjne w Unii Europejskiej. Lista rozszerzy się 2 sierpnia
Kolejne gatunki znajdą się na liście inwazyjnych gatunków obcych Unii Europejskiej. Od 2 sierpnia 2024 roku trzy nowe gatunki - roślina, ryba i żaba, uznawane będą za inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii.
Kolejne gatunki znalazły się na liście inwazyjnych gatunków obcych (IGO) Unii Europejskiej. Rozszerzenie listy IGO nastąpiło na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej z dnia 12 lipca 2022 r.
Kolejne gatunki na liście inwazyjnych gatunków obcych UE
Inwazyjny gatunek obcy to według definicji gatunek, który rozmnaża się poza swoim naturalnym środowiskiem i może powodować zagrożenia dla lokalnych ekosystemów. Niektóre gatunki są uznawane za inwazyjne także ze względu na wpływ na gospodarkę człowieka.
Od 2 sierpnia do takich gatunków będą należeć:
- roślina - pistia rozetkowa (Pistia stratiotes),
- ryba - przydenka żebrowata (Fundulus heteroclitus),
- żaba - platana szponiasta (Xenopus laevis).
W związku z nowymi postanowieniami ws. IGO na terenie UE nie będzie można przetrzymywać, sprzedawać i wwozić do wspólnoty powyższych gatunków. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zaznacza, że o każdym przypadku wykrycia obecności gatunku inwazyjnego w środowisku lub w innym miejscu konieczne będzie poinformowanie stosownego urzędu gminy.
Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska informują, że każdy podmiot, który posiada zapasy pistii rozetkowej, przydenki żebrowatej i platany szponiastej ma prawo przez rok począwszy od 2 sierpnia 2024 roku przetrzymywać i przemieszczać gatunki w celu sprzedaży lub przekazania do celów niekomercyjnych innym podmiotom posiadającym stosowne zezwolenie.
Przez dwa lata, czyli do 2 sierpnia 2026 r. każdy podmiot, który posiada powyższe gatunki ma prawo sprzedać je lub przekazać innym podmiotom prowadzącym badania naukowe i tym, które posiadają specjalne zezwolenia na ich przetrzymywanie. Jeśli dany podmiot nie przekaże zwierząt w stosowne miejsce, jest zobowiązany do jego uśmiercenia (w przypadku zwierzęcia) lub unieszkodliwienia i do zatrzymania ekspansji gatunki w jakimkolwiek środowisku.
Możliwe jest także przekazanie zwierzęcia do azylu dla zwierząt (tak jak w przypadku szopów, które są ratowane przed śmiercią i spędzają życie w specjalnych ośrodkach, w innym wypadku są zabijane).
Będzie jeszcze więcej gatunków inwazyjnych
Komisja Europejska zaplanowała kolejne poszerzenie listy inwazyjnych gatunków obcych. Na zaproponowanej liście widnieje 21 gatunków zwierząt - w tym ssaki, ryby, czy ptaki i 7 roślin. Wykaz, który obowiązuje aktualnie, obejmuje 88 gatunków zwierząt i roślin, a od 2 sierpnia 2024 roku będzie to 91 gatunków. Wśród gatunków, które zaproponowano do włączenia na listę są między innymi: szerszeń azjatycki, kalinek błękitny, bóbr kanadyjski, jeleń sika, czy norka amerykańska.