W Portugalii pojawił się ognisty wir. Strażak nagrał to rzadkie zjawisko

W związku z długotrwałą suszą w Portugalii obowiązuje ekstremalne zagrożenie pożarowe. Walczący z ogniem strażacy stanęli oko w oko z rzadko widywanym zjawiskiem ognistego wiru, zwanym też ognistym tornadem.

Portugalscy strażacy walczą z żywiołem już od ok. dwóch miesięcy. W tym jednym z najbardziej dotkniętych suszą krajów doszło już do wielu śmiertelnych przypadków, zginął m.in. pilot, który próbował ugasić pożar.

Ognisty wir w Portugalii

Tym razem strażacy mieli okazję zaobserwować bardzo rzadko spotykane zjawisko zwane ognistym tornadem. Aby powstał taki “płonący diabeł", niezbędny jest silny ruch powietrza z różnych kierunków. Kiedy taki wiatr zaczyna wiać, tworzą się prądy wstępujące, unoszące słupy ognia.

Reklama

Ponadto ogniste tornada powstają, kiedy temperatura ziemi i powietrza znacznie się od siebie różnią oraz kiedy w powietrzu odczuwalna jest wysoka wilgotność. Silne prądy unoszą wówczas słup ognia, dymu i popiołu. Zjawisko ognistego wiru zostało poznane i opisane całkiem niedawno.

W pobliżu miejscowości Vila Real w północnej Portugalii pojawił się właśnie taki, rzadko spotykany wir ognia. Strażak nagrał szalejący żywioł swoim telefonem komórkowym.

Zjawisko to budzi zarówno strach, jak i zainteresowanie, ponieważ ogniste tornado rzadko kiedy pojawia się w Europie. Są za to widywane w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza w suchej Kalifornii. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pożar | Portugalia | susza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy