Pilot umiera podczas akcji gaszenia pożaru. 49℃ w Portugalii

Pożary pustoszą europejskie lasy. Susza i upał prowadzą do tragicznych skutków. W jednym z najbardziej dotkniętych suszą krajów, portugalski pilot zginął w czasie akcji gaszenia ognia. Czy powtórzy się historia, która miała miejsca w kraju w 2017 r.?

Szczególnie szybko płoną drzewa eukaliptusa
Szczególnie szybko płoną drzewa eukaliptusaUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mimo tego że portugalski rząd postawił obecnie walkę z pożarami na pierwszym miejscu, nie udało się uniknąć tragedii. Pilot, który leciał z zapasami wody do gaszenia ognia, zginął w piątek na skutek rozbicia się samolotu o skały. Pożar rozprzestrzenił się znacznie w portugalskiej gminie Torre de Moncorvo.

Tragiczny pożar w 2017 r.

Eukaliptusowe drzewa rosną szybko i zajmują ogromne powierzchnie w Portugalii. Niestety, eukaliptus jest suchy i łatwopalny. Na zwiększone ryzyko pożarów wpływa też nieumiejętne gospodarowanie gruntami rolnymi. W 2017 r. w wyniku pożarów w środkowej części kraju zginęły 64 osoby. Wiele z nich, straciło życie podczas ucieczki i spaliło się w samochodach. Od 5 lat Portugalia walczy z ogromnymi pożarami, a od tego czasu wprowadzono liczne reformy dotyczące działań przeciwpożarowych.

  • Gdzie jeszcze upały wywołały pożary? Sprawdź w artykule:

Po katastrofie rząd zakazał m.in. sadzenia nowych eukaliptusów, ogłosił gruntowne reformy rolne i zainwestował w szereg projektów mających na celu ochronę lokalnych społeczności najbardziej zagrożonych pożarami. Czy te środki wystarczą, aby ochronić kraj przed skutkami zmian klimatu?

Prof. Zbigniew Karaczun: Fale upałów będą coraz częściej występowały także w PolsceRMF

W lipcu przez północną i środkową Portugalię przetoczyła się fala upałów i pożarów. W wyniku globalnego ocieplenia do 2050 r. liczba ekstremalnych pożarów wzrośnie o 30%. Pożary, według klimatologów, będą coraz trudniejsze do ugaszenia. Temperatury w kraju wynoszą już prawie 50℃ . We środę, 13 lipca, termometry pokazywały 49℃.

Wielu Portugalczyków zna zasady postępowania w przypadku pożarów: mają uciekać niezalesionymi drogami, chronić się przy obszarach wodnych, ale też nie powinni sadzić nowych, suchych drzew. Jednak skala zapobiegania pożarom, jest wciąż zbyt niska.

Dym przemieszczający się  z Portugalii
Dym przemieszczający się z PortugaliiNASAEast News

W Portugalii szkolą się obecnie niemieccy i austriaccy strażacy, a w 2023 roku kraj ma być gospodarzem międzynarodowej konferencji poświęconej pożarom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas