Prawie ćwierć miliona mieszkańców UE umiera wcześniej powodu zanieczyszczeń powietrza

Zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, czyli pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10, spowodowało w 2020 roku w Unii Europejskiej 238 tysięcy przedwczesnych zgonów. To wnioski płynące z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Energetyka odnawialna pozwoli zmniejszyć skalę zanieczyszczeń powietrza
Energetyka odnawialna pozwoli zmniejszyć skalę zanieczyszczeń powietrzaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prawie 240 tys. przedwczesnych zgonów to nieco więcej niż w 2019 roku. Wówczas zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do przedwczesnej śmierci około 231 tysięcy osób w UE. Wzrost ten, przy zasadniczo spadkowej tendencji ostatnich lat, tłumaczy się w szczególności faktem, że Covid-19 najbardziej dotknął osoby z chorobami współistniejącymi związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, takimi jak nowotwory, choroby płuc lub cukrzyca typu 2.

Unijna agencja podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza pozostaje największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia Europejczyków, zwłaszcza tych, którzy żyją w miastach.

EEA zwraca jednak uwagę na fakt, że w latach 2005-2020 liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza spadła o 45 proc. W 2005 roku było ich w krajach UE 431 tysięcy, a na początku lat 90. - aż blisko milion.

Z raportu EEA wynika ponadto, że Unia Europejska znajduje się na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza o 55 proc. w 2030 roku w porównaniu z 2005 r.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas