Na całym świecie właśnie obchodzi się Veganuary

Im więcej, owoców warzyw i innych roślin w jadłospisie, tym lepiej dla organizmu. Zalet weganizmu jest wiele, a stara się je promować i do nich przekonać coroczna ogólnoświatowa kampania Veganuary.

 

Veganuary, czyli coroczna, globalna akcja zainicjowana przez brytyjską organizację non-profit odbywa się od 1 do końca stycznia. Miesięcznemu wydarzeniu towarzyszy promocja zdrowej, ale też różnorodnej i pełnej smaku żywności roślinnej. Organizacja, która zapoczątkowała Veganuary zachęca z racji nadejścia nowego roku do promowania i próbowania wegańskiego jedzenia. Kampania cieszy się popularnością na całym świecie; organizatorzy mówią, że wszystkie państwa z wyjątkiem Korei Północnej włączyły się w szerzenie zalet diety roślinnej. 

Reklama

Każdy może spróbować

Zapisując się do ogólnoświatowej akcji Veganuary każdy otrzymuje zestaw wegańskich, czyli niezawierających produktów odzwierzęcych przepisów na cały miesiąc z poradami na temat żywienia. Wydarzeniu towarzyszy też prozwierzęcy przekaz - świat bez przemysłowych ferm i rzeźni.

Szacuje się, że w 2022 r. ok. 630 tys. osób podjęło się przejścia na dietę wegańską w styczniu. W związku z akcją wiele globalnych i lokalnych sieci sklepów i restauracji wprowadziło ponadczasowe produkty i nowe dania oparte na roślinach.

Organizatorzy wierzą, że wiele osób, niejedzących przez miesiąc produktów odzwierzęcych, chętnie rezygnowało w przyszłości z nich także częściej. 

Veganuary cieszy się największą popularnością w USA, gdzie odnotowywane są największe liczby osób, które przeszły na weganizm. Szacuje się, że ok. 6 proc. mieszkańców USA to weganie. Jedną z najważniejszych motywacji do przejścia na tę dietę jest niekrzywdzenie zwierząt. 

W kampanię promującą weganizm włączają się co roku sportowy, aktorzy i naukowcy. Swoje wegańskie przepisy promowali m.in. Venus Williams, Jane Goodall, Bryan Adams oraz Paul McCartney. Członek The Beatles jest od wielu lat weganinem. Ringo Starr (członek zespołu) jest z kolei wegetarianinem.

 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weganizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy