Ferma drobiu odpowiedzialna za zatrucie rzeki
Amerykański koncern Cargill został postawiony przed sądem 20 lat temu. Miał zanieczyszczać rzekę w Oklahomie. Sprawa sprzed lat wróciła dziś w nowej odsłonie, tym razem sprawa toczy się w Wielkiej Brytanii. Ekolodzy ostrzegali o zanieczyszczeniach w rzece od 7 lat.
Jeden z największych światowych gigantów żywnościowych miał prawdopodobnie związek z katastrofą ekologiczną na rzece Wye. Czysta niegdyś woda zamieniła się w zbiornik zakwitnięty algami. The Guardian informuje, że zanieczyszczenia spłynęły z fermy drobiu.
Zatruta rzeka i przemysłowa hodowla
Firma Avara Foods w Hereford jest trzecim co do wielkości producentem drobiu w Wielkiej Brytanii. Należy ona do amerykańskiego przedsiębiorstwa spożywczego Cargill. The Observer informuje, że ogromne ilości obornika pochodzącego z ferm drobiu zaopatrujących Avarę i inne firmy spożywcze wlewane są do rzeki Wye. Nadmierna ilość fosforanów jest bezpośrednią przyczyną zakwitu toksycznych glonów.
Dochodzenie przeprowadzone przez Observera wykazało, że wpływ zrzutu zanieczyszczeń był do przewidzenia, ponieważ od 20 lat podobne praktyki były stosowane w Oklahomie. Firma Cargill została tam pozwana w dwóch odrębnych sprawach.
W 2001 r. koncern znalazła się wśród sześciu firm pozwanych przez miasto Tulsa o zanieczyszczanie jeziora Eucha i Spavinaw. Sąd jednoznacznie stwierdził, że przyczyną zanieczyszczenia jeziora i zakwitów glonów był obornik odprowadzany przez koncern. Firma zapłaciła ponad 7,5 mln dolarów, ale nie wzięła na siebie odpowiedzialności.
Cztery lata później koncern Cargill wraz z producentami drobiu został oskarżony przez stan o zanieczyszczenie rzeki Illinois, dopływu Arkansas. Ponownie firmy nie przyznały się do błędów, a sprawa toczy się nadal.
Firma Cargill działa w Wielkiej Brytanii od 1955 r. i ponad 40 lat temu kupiła tu duży zakład przetwórstwa drobiu. Dzisiaj jest to masowa hodowla. Tylko w jednym zakładzie znajduje się co najmniej 40 tys. kurcząt. Szacuje się, że firma przetwarza (zabija) i pakuje ok. 2 mln kurczaków tygodniowo. Zaopatruje duże sieci supermarketów i restauracji typu fast food, w tym Tesco, Asda i McDonald's.
Czytaj też: pestycydy w Polsce zagrażają dzieciom