Reklama

Architekci mogą uratować miliony ptaków

W jaki sposób architekci miejskich budynków mogą ratować ptaki przed śmiercią? Między innymi nie używając tak dużo szkła lub stosując to, “przyjazne ptakom" oraz wybierając inne rozwiązania.

Jared Goodman z organizacji prozwierzęcej PETA mówi, że architekci mogą przyczyniać się do zmniejszenia śmiertelności ptaków w miastach. Ptaki często wlatują w szklane budynki i okna, myląc odbicie z wolną przestrzenią.

Według Goodmana wielu architektów podczas projektowania nie bierze w ogóle pod uwagę sytuacji ptaków. Jak twierdzi, wielu z nich jest odpowiedzialnych za wzrastającą skalę śmiertelności ptaków.

Ptaki zderzają się ze ścianami

Goodmann uważa, że architekci powinni uzupełniać swoje projekty wizualizacjami lub stosować szkło “przyjazne" ptakom. "Zalecamy zastąpienie zwykłego szkła szkłem trawionym kwasem, spiekanym lub matowym, szkłem z wzorem ultrafioletowym lub kanałowym" - mówi.

Reklama

W 2019 r. Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o zmniejszeniu ilości szkła używanego w budynkach federalnych, aby chronić ptaki przed śmiercią w wyniku kolizji. 

 

Jednak większość projektów na świecie nie zakłada zmniejszania skali śmiertelności.

Goodman uważa, że ​​do obowiązków architekta należy rozważenie potencjalnego wpływu projektowania budynków na populacje ptaków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptaki | architektura | miasta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy