Czy ptaki będą umierać z powodu zatrucia Odry? Dowiemy się za kilka lat

To, w jaki sposób masowe zatrucie ryb w Odrze wpływa na populacje ptaków żyjące wzdłuż niej, poznamy dopiero w kolejnych latach - ocenił ornitolog prof. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do wód Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.

Skażona Odra. Jak katastrofa wpłynie na ptaki?

A jak zatrucie Odry wpłynie na ptaki? "To, w jaki sposób masowe zatrucie ryb w Odrze wpływa na populacje ptaków żyjące wzdłuż niej, poznamy dopiero w kolejnych latach. Między innymi badamy efekty rozrodu, czyli ile piskląt ma dana para ptaków. Jeśli okaże się, że byłoby ich mniej, to można by to wiązać z efektami podtrucia ptaków, które żywiły się martwymi rybami. Ale takie wnioski należy traktować ostrożnie, bo jest wiele czynników, które na to wpływają" - zauważył prof. Tadeusz Mizera.

Reklama

Aby mieć pewność, iż do tego przyczyniła się zatruta dieta ptaków, należałoby pobrać próbki tkanek (lub niezalężonych jaj - takich z martwymi embrionami). Wyniki będzie można też uzyskać z badań toksykologicznych jeśli wzdłuż rzeki pojawią się martwe osobniki.

Ekspert przypomina, że szczęśliwie mamy za sobą sezon lęgowy ptaków - tak więc tragedia na Odrze nie zakłóciła go. Oznacza to, ze młode opuściły już swoje gniazda.

Ptaki drapieżne nie pogardzą śniętymi rybami

Prof. Mizera wskazał, że martwymi rybami żywi się wiele gatunków ptaków, m.in.: kania czarna, kania ruda, mewy, wrony, kruki, ale też bielik. Zapytany o to, czy ptaki będą unikały spożywania zatrutych ryb, zaprzeczył. "Te ptaki lubią padlinę i jeśli będzie dostępna, to po prostu ją skonsumują. Chętnie skorzystają z darmowego posiłku" - dodał.

Przypomniał, że nadal nie jest jasne, co przyczyniło się do zatrucia ryb, więc trudno jest stwierdzić, czy i w jaki sposób wpłynie to na populacje ptaków. "To utrudnia ocenę zagrożenia dla ptaków" - dodał ornitolog.

Według niego raczej nie należy spodziewać się większych migracji ptaków z rejonów wzdłuż Odry. Ekspert zwrócił uwagę, że nawet ptaki żywiące się niemal wyłącznie rybami, np. kormorany, często żywią się nimi nie tylko z rzek, ale też ze stawów i innych zbiorników. Ich dieta jest różnorodna i ryby w rzece są tylko jednym z jej elementów. Z kolei bieliki operują na terenie 100-200 kilometrów kwadratowych i często się przemieszczają.

Zobacz także: Śnięte ryby w kolejnym zbiorniku. Tym razem w Krakowie

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ptaki | Odra | skażona odra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy