Sinice w polskich jeziorach. Zamknięto siedem kąpielisk
Oprac.: Jakub Wojajczyk
W zbiornikach wodnych w Polsce znów doszło do zakwitu sinic. Zamknięto siedem kąpielisk - sześć w woj. zachodniopomorskim i jedno w woj. pomorskim.
Sześć kąpielisk w Zachodniopomorskiem jest zamkniętych z powodu zakwitu sinic. Drawski sanepid zakazał wchodzenia do wody w kąpielisku nad jez. Bobrowo Wielkie w Kaliszu Pomorskim. Przyczyną, jak podano w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jest zakwit sinic.
Zachodniopomorskie. Kąpieliska nieczynne przez sinice
Ze względu na zakwit sinic zamknięte są też szczecińskie kąpieliska Dąbie i Dziewoklicz, a także kąpielisko przy ul. Drahimskiej nad jez. Drawsko w Czaplinku. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje także na plaży miejskiej nad jez. Trzesiecko w Szczecinku i na terenie kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.
Pomorskie. Jedno kąpielisko zamknięte
W sobotę w południe ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z gminnego kąpieliska strzeżonego nad Jeziorem Bielkowskim w Kolbudach (Pomorskie). Na pozostałych kąpieliskach w woj. pomorskim sanepid nie wykrył groźnych dla zdrowia parametrów mikrobiologicznych i sinic.
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.