Chcesz balkon jak z Instagrama? Wybierz dipladenię
Dipladenia to pochodząca z Ameryki Południowej egzotyczna roślina o niebywale pięknych kwiatach. Jednak nie musisz wyruszać w podróż, aby zobaczyć na własne oczy te cudnej urody kwiatostany, bo można hodować w Polsce. Zobacz, czego potrzebuje ta roślina, aby bujnie kwitnąć.

W skrócie
- Dipladenia jest popularną rośliną balkonową w Polsce. Charakteryzuje się trąbkowatymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi.
- Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, ale można ją z powodzeniem uprawiać również w Polsce, zapewniając jej odpowiednie warunki termiczne i stanowisko.
- Aby dipladenia obficie kwitła, należy zadbać o jej regularne podlewanie, nawożenie, a także przycinanie.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Dipladenia. Egzotyczny kwiat na balkon i taras
Dipladenia, nazywana również mandevillą to roślina, która - choć pochodzi z Ameryki Południowej - jest dosyć często spotykana na polskich balkonach i tarasach. Wyróżnia ją zwisający pokrój, błyszczące, ciemnozielone liście i bardzo ładne kwiaty w kształcie trąbek. Kwiaty dipladenii mogą mieć różne barwy - od bieli, poprzez róż, aż do czerwieni.
Kwiat ten jest pnączem, dlatego rewelacyjnie wygląda w donicy z obeliskiem albo przy kratce. Można także uprawiać ją w donicy wiszącej - wówczas pędy zwieszają się, co również wygląda atrakcyjnie.
Kiedy wystawić dipladenię na balkon?
Dipladenia pochodzi z ciepłych obszarów, dlatego uprawiając ją w Polsce, należy przede wszystkim pilnować, aby nie zmarzła. Momentem przełomowym, kiedy można wystawić dipladenię na balkon lub taras, jest z reguły druga połowa maja. Wówczas mija ryzyko nocnych przymrozków, a pogoda się stabilizuje. Temperatura, w której dipladenia rośnie najlepiej to około 20-25°C w dzień i nie mniej niż 10°C w nocy.
Uwaga! „Zimna Zośka”, czyli 15 maja to data umowna - zanim zdecydujesz się zostawić dipladenię na balkonie na noc, sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu. Co zrobić, jeśli po tej dacie zapowiada się noc z bardzo niską temperaturą? Najlepiej zabierz kwiat na noc do domu albo okryj na tarasie agrowłókniną.

Idealne warunki dla dipladenii. Stanowisko, podłoże i tempo wzrostu
Jakie warunki należy zapewnić dipladenii, aby pięknie kwitła i była dekoracyjna przez cały sezon? Oto najważniejsze wskazówki.
Gdzie sadzić dipladenię? Idealne stanowisko dla dipladenii jest jasne i słoneczne, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Roślina ta będzie dobrze rosła na przykład na balkonie wschodnim lub zachodnim.
Jaka ziemia dla dipladenii? Roślinę zwykle uprawia się w donicach, dlatego warto zadbać o właściwe podłoże. Najbardziej odpowiednia będzie dobrze przepuszczalna ziemia o lekko kwaśnym odczynie.
Jak szybko rośnie dipladenia? Ten egzotyczny kwiat przyrasta w bardzo szybkim tempie - nawet do 50 cm rocznie. W czasie sezonu z małej sadzonki można uzyskać naprawdę imponującą roślinę.

Sekrety pielęgnacji dipladenii. Podlewanie, nawożenie i przycinanie
Uprawa mandevilli nie jest skomplikowana - roślinie nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach jej pielęgnacji:
- podlewanie - dipladenię należy regularnie podlewać w taki sposób, aby miała wilgotne, ale nie mokre podłoże; przelanie kwiatu to ryzyko zgnicia korzeni;
- nawożenie - dipladenia, tak jak większość kwiatów kwitnących przez całe lato, wymaga dostarczania jej składników pokarmowych; co 2 tygodnie należy więc podlać ją nawozem do kwiatów kwitnących;
- przycinanie - dipladenia bardzo szybko rośnie, dlatego wiosną należy ją przyciąć; dzięki temu ładnie się rozkrzewi i uzyska zgrabny pokrój; przycina się przede wszystkim suche, chore i zbyt długie pędy.
Dipladenia jest zwykle uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna. Można jednak spróbować ją przezimować - w tym celu tuż przed zbliżającym się zimowym ochłodzeniem należy schować kwiat do chłodnego pomieszczenia - najlepiej z temperaturą wynoszącą około 12-15°C. Powinna mieć dostęp do światła - nie chowaj jej więc w ciemnej piwnicy czy garażu, ale trzymaj w chłodnym pokoju albo oranżerii i co jakiś czas odrobinę podlej. W czasie zimowania dipladenia zgubi większość liści - nie martw się tym jednak, gdyż na wiosnę pojawią się na jej pędach nowe.
Dlaczego dipladenia nie kwitnie?
Najbardziej dekoracyjną częścią dipladenii są jej trąbkowate kwiaty. Roślina zwykle zaczyna kwitnąć w czerwcu i ma kwiaty aż do pierwszych przymrozków. Każdy kwiat utrzymuje się na pędzie około 2 tygodni. Może się jednak zdarzyć, że dipladenia nie zakwitnie albo na jej pędach pojawią się tylko pojedyncze kwiaty. Przyczyn może być kilka:
Niewłaściwe stanowisko - dipladenia potrzebuje do kwitnienia słońca; na balkonie cienistym będzie kwitła bardzo słabo albo wcale.
Zbyt mało składników pokarmowych - ubogie podłoże i brak nawożenia mogą sprawić, że roślina nie wypuści kwiatów.
Co zrobić, aby dipladenia zakwitła? Najważniejsze jest zapewnienie jej słonecznego i ciepłego stanowiska oraz bogatego w składniki odżywcze podłoża. Spróbuj więc podlać ją nawozem do roślin kwitnących i przestaw w jasne miejsce.
Dipladenia to roślina, która wprowadzi na twój balkon egzotyczny klimat - jej piękne i delikatne kwiaty bajecznie wyglądają na pnących pędach. O problemy w uprawie tego wyjątkowego gatunku nie musisz się martwić - z dipladenią poradzi sobie nawet niewprawiony ogrodnik!