Polska importuje setki tysięcy ton odpadów. Najwięcej jest z Niemiec

W 2021 r. do Polski przyjechało niemal 600 tys. ton odpadów, przede wszystkim z terenu Unii Europejskiej. Nie jest to rekordowa ilość, bo choćby rok wcześniej zaimportowanych odpadów miało być o 200 tys. ton więcej. Najwięcej śmieci od lat eksportują do nas Niemcy.

Co roku Polska eksportuje z innych krajów setki tysięcy ton odpadów. Najwięcej śmieci przyjeżdża do nas z Niemiec
Co roku Polska eksportuje z innych krajów setki tysięcy ton odpadów. Najwięcej śmieci przyjeżdża do nas z NiemiecGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tylko w 2021 r. wydano pozwolenia na przywóz do Polski 581 tys. ton odpadów. Ponad 90 proc. tej ilości pochodziła z krajów Unii Europejskiej. Najwięcej zezwoleń dotyczyło importu odpadów z terytorium Niemiec (23), Litwy (8) oraz Słowenii i Szwecji (po 5). Z Niemiec pochodziło 68 proc. ogólnej ilości odpadów przywiezionych na teren Polski, czyli niemal 400 tys. ton. To trend, który utrzymuje się od lat.

Import odpadów. Kto wysyła śmieci do Polski i Europy?

Według danych za 2020 r. największy import odpadów do krajów UE z innych kontynentów odnotowano ze Stanów Zjednoczonych. Przez rok przywieziono stamtąd 45,5 tys. ton odpadów. USA mają ogromny problem z zagospodarowaniem swoich śmieci od czasu wprowadzenia przez Chiny zakazu importu odpadów, stąd nie dziwi pierwsza pozycja tego kraju na liście eksporterów do UE.

Głównymi odbiorcami odpadów z USA w UE są Holandia, Belgia, Hiszpania, Dania, Niemcy, Austria, Francja i Włochy. Jeszcze w 2020 r. kolejne 17 tys. ton odpadów przywieziono do UE z Rosji, z czego ponad 14 tys. ton trafiło do Finlandii (m.in. do spalarni), a niecałe 3 tys. ton do Belgii. Ze względu na agresję kraju na Ukrainę w 2022 r. te ilości mogły ulec zmianie.

W 2020 r. zaimportowano do krajów Unii Europejskiej łącznie 28,3 mln ton odpadów. Najwięcej śmieci trafiło do Francji, Niemiec i Holandii. Polska zajęła dopiero 13 pozycję w całej Unii Europejskiej. Do krajów Unii Europejskiej (podobnie jak do Polski) najwięcej importowanych było odpadów z kategorii gleby i ziemi (głównie do wykorzystania w procesie recyklingu) oraz odpadów palnych (paliwo alternatywne) i drewna.

"Do Polski z dalekich zakątków świata takich jak Nigeria, Australia i Nowa Zelandia, przywożone są odpady w postaci zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych lub odpady pochodzące z ich wstępnego przetwarzania. Są one cennym źródłem surowców wtórnych" - informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska".

"Nigeria i Australia wysyłają tego rodzaju odpady również do instalacji w Niemczech i w Hiszpanii. Trafiają one do instalacji, które specjalizują się w odzysku zużytych akumulatorów i innych odpadów zawierających ołów" - dodaje GIOŚ.

Wiele odpadów z Unii Europejskiej wędruje do Turcji i Maroka. Najczęściej są to auta przeznaczone na złom i zużyte opony
Wiele odpadów z Unii Europejskiej wędruje do Turcji i Maroka. Najczęściej są to auta przeznaczone na złom i zużyte opony Matthew HorwoodGetty Images

Polska też eksportuje swoje śmieci

Nie jest jednak tak, że Polska wyłącznie przyjmuje do siebie śmieci z innych krajów. Co więcej, w 2021 r., przynajmniej pod kątem wydanych pozwoleń, wysłaliśmy za granicę więcej odpadów niż przyjęliśmy.

W 2021 r. wydano pozwolenia na wywóz z Polski 808 tys. ton odpadów. To niemal 230 tys. ton więcej niż zaimportowaliśmy w tym samym okresie. Dużo śmieci importujemy z Niemiec, ale tak samo dużo eksportujemy do naszych zachodnich sąsiadów. Trafia tam zdecydowana większość odpadów wywożonych z Polski.

Państwa Unii Europejskiej w 2020 r. wyeksportowały poza Wspólnotę w sumie 22,4 mln ton śmieci. Największymi eksporterami, w przeliczeniu na jedną osobę, są: Luksemburg, Belgia, Irlandia, Holandia, Słowenia, Dania i Austria. Polska wysyła zaledwie 3 kg odpadów rocznie w przeliczeniu na osobę. Ilościowo najwięcej eksportują Niemcy, Holandia, Luksemburg i Belgia.

Dokąd kraje Wspólnoty najchętniej wysyłają swoje śmieci? Według danych z 2020 r. najwięcej trafia do Turcji i Maroka. Są to głównie pojazdy przeznaczone do złomowania i zużyte opony. Sporo odpadów trafiło też do Korei Płd.

Import odpadów do krajów Unii Europejskiej w 2020 r.
Import odpadów do krajów Unii Europejskiej w 2020 r. GUSmateriały prasowe

Nielegalny import odpadów to nadal spory problem

Cały czas wartym podkreślenia problemem jest nielegalne przemieszczanie odpadów do Polski. Przykładem może być choćby 400 ton śmieci z Niemiec, które wykryto już w 2018 r., ale udało się je zwrócić nadawcy dopiero niedawno. Nie wiadomo, jaka jest dokładna skala tego zjawiska. Wiemy tylko, że co roku w Polsce likwiduje się ok. 10 tys. dzikich wysypisk zawierających odpady od mieszkańców. Z kolei resort klimatu i środowiska podaje, że w kraju jest jeszcze do zlikwidowania ok. 400 "bomb ekologicznych". Część z tych śmieci może pochodzić właśnie z nielegalnego importu.

Ograniczenia w transporcie odpadów jeszcze w 2021 r. zapowiedziała Komisja Europejska. Wiele działań pod tym kątem prowadzą także polskie służby na czele z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Od zeszłego roku import i eksport odpadów podlega obowiązkowej rejestracji w systemie SENT, zaś w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska powstała specjalna komórka do śledzenia transportu śmieci. GIOŚ regularnie współpracuje pod tym kątem także z policją i celnikami.

Gdzie wędrują nasze śmieci?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas