Reklama

Polskę zalewają cudze odpady. Powstanie departament, który ma z tym walczyć

W Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska powstanie specjalna komórka odpowiedzialna za transport odpadów zza granicy. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które szykuje rząd.

Według planów rządu nowy departament transgranicznego przemieszczenia odpadów GIOŚ zajmie się  wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów oraz przeciwdziałaniem i zwalczaniem nielegalnego przewozu śmieci przez granicę.

Rząd argumentuje konieczność powołania nowej jednostki potrzebą "reagowania na zjawiska występujące w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów".

Będzie departament do śledzenia odpadów

Oprócz wydawania decyzji co do legalnego transportu odpadów i współpracy z unijnymi organami co do importu śmieci do Polski, nowy departament GIOŚ zajmie się także analizą trendów w przemieszczaniu odpadów, przyczyn ich powstawania i eliminacją niepożądanych zjawisk.

Reklama

Kluczowe dla nowej komórki GIOŚ ma być wykrywanie i przeciwdziałanie zjawiskom, które osłabiają konkurencyjność polskich, legalnie działających firm zajmujących się zagospodarowaniem odpadów. To one najbardziej cierpią z powodu szarej strefy na rynku.

- Tworzenie polskiego silnego i stabilnego rynku recyklingu jest kluczowe dla wprowadzenia zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. Niekontrolowany, nielegalny dopływ odpadów z zagranicy zagraża funkcjonowaniu tego istotnego dla GOZ sektora - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Według autorów projektowanego rozporządzenia konieczne jest również wzmocnienie kontroli nad wydawaniem zezwoleń na przywóz odpadów i ograniczenie takiej możliwości do przypadków koniecznych i uzasadnionych. 

"Oznacza to potrzebę bardziej pogłębionej analizy w zakresie wydawania sprzeciwów wobec przywozu odpadów do Polski" - podsumowano.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie, nowe rozporządzenie ma zostać wydane na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r.

Nowe przepisy odnośnie transgranicznego przewozu odpadów zapowiada też Unia Europejska. Z kolei resort klimatu i środowiska chce wprowadzić do gospodarki odpadami system SENT, który pozwoli monitorować transport odpadów na terytorium Polski. 

Źródła: PAP, Interia.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odpady | transport odpadów | import odpadów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy