Polacy szturmowali na Tatry przez całe lato. Rekordowa frekwencja w tym roku

Polacy chętnie wybierają Tatry i to nie tylko latem, ale i przez cały rok. W okresie wakacji Tatrzański Park Narodowy sprzedał aż 1,7 mln biletów. Od początku 2022 r. przez TPN przewinęło się 3,4 mln osób.

Morskie Oko
Morskie OkoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Tegoroczna frekwencja turystyczna w Tatrach jest podobna, do tej z 2019 r. Rosnącą popularność Tatr widać w statystykach TPN. W 2015 roku odnotowano łącznie ok. 2,5 mln wejść w polskie Tatry, a w 2017 roku góry odwiedziło ponad 2,8 mln turystów. Z tegorocznych statystyk, obejmujących dane od stycznia do końca sierpnia, wynika, że bieżący rok może być rekordowy pod względem frekwencji turystycznej.

Największą popularnością wśród turystów odwiedzających Tatry cieszy się niezmiennie Morskie Oko. Turyści wybierają się tam pieszo albo korzystają z dorożek, które ciągną konie. Wozy są wielokrotnie przeciążone. Ale tłumy pojawiały się także na szlakach na wysokie szczyty, takie jak Rysy czy Świnica.

Rysy
RysyMarek Maliszewski East News

Lato w Tatrach

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski uważa, że ze względu na dużą liczbę osób, przyrodnicy z TPN monitorują wpływ liczby turystów na przyrodę. "Monitorujemy parametry, takie jak liczebność kozic, niedźwiedzi czy świstaków. Gdyby radykalnie zmieniały się na niekorzyść, będziemy rozważać takie rozwiązania, jak ograniczanie liczby wejść. Wspomniane parametry są jednak stabilne" - zaznaczył dyrektor.

Zdaniem Ziobrowskiego popularność wypoczywania na łonie przyrody to trend ogólnoświatowy dotyczący nie tylko Tatr czy Polski, ale światowy. "Zmienia się model podróżowania, ludzie chętniej wyjeżdżają na krótkie wypady, opierając się na dosyć rzetelnych prognozach pogody. Wydłuża się sezon turystyczny" - wskazał dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Liczbę osób wędrujących po Tatrach określa się na podstawie biletów sprzedawanych w wyznaczonych punktach wejściowych na teren TPN. Liczone są też osoby uprawnione do darmowego wejścia, czyli np. mieszkańców gmin przylegających do parku narodowego lub posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne - łańcuchy, klamry i drabinki.

Najwyższy szczyt Tatr oraz całych Karpat to Gerlach 2 665 m n.p.m., znajdujący się po słowackiej stronie. Najwyższe w Polsce są Rysy z wysokością 2 499 m n.p.m.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas