Podpalili słomę. Może im grozić 5 lat więzienia

Dwóch młodych mężczyzn podpaliło w Namysłowie trzysta bel słomy. Za umyśle spowodowanie pożaru i zagrożenia, mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Żniwa w Gorcach
Żniwa w GorcachEast News

Policjanci z Namysłowa (opolskie) zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o podpalenie trzystu bel słomy we wsi Jastrzębie. Opolska policja przesłuchała nastolatków, którzy przyznali się winy. Za umyślne podpalenie może im grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Nieśmieszna zabawa

Dwóch młodych mężczyzn miało podpalić ogromną ilość słomy 31 sierpnia, czyli tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Strażacy zostali powiadomieni o płonących balotach słomy na polu w okolicy wsi Jastrzębie. Poszkodowany właściciel pola oszacował swoje straty na 20 tys. zł. Gdyby ogień nie został ugaszony, właściciel mógłby ponieść straty wynoszące ok. 80 tys. zł.

Jak donosi policja, funkcjonariusze z Namysłowa jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 18 lat. Byli oni pod wpływem alkoholu.

Po wytrzeźwieniu i przesłuchaniach nastolatkom przedstawiono zarzut umyślnego wywołania pożaru trzystu sztuk bel słomy. Podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Za przestępstwo zniszczenia cudzej własności nastolatkom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kodeks Karny: nieumyślne i umyślne podpalenia

Wypalanie traw i podkładanie ognia w lesie, jest w Polsce karalne. Prawo rozróżnia umyślne i nieumyślne podpalenia.

art. 163 § 1 "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat",

art. 163 § 2 - w przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat,

art. 163 § 3 - jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12,

art. 163 § 3 jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

art. 164 § 1 "Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8; jeżeli sprawca działa nieumyślnie to grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas