O kryzysie klimatycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim

Społeczność akademicka najstarszej polskiej uczelni stworzyła inicjatywę KlimatUJ. Pracownicy naukowi i studenci przedstawili władzom uczelni petycję. Domagają się w niej m.in. przyjęcia strategii klimatycznej.

article cover
Jakub Wlodek/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W ocenie sygnatariuszy, kryzys klimatyczno-ekologiczny jest największym wyzwaniem w dziejach ludzkości. Aktywiści domagają się m.in. aby do 2022 r. wyznaczono termin, w którym Uniwersytet Jagielloński stanie się instytucją neutralną węglowo. Chcą też stworzenia planu, który umożliwi jak najszybsze osiągnięcie tego celu. Dodatkowo, sygnatariusze apelują o utworzenia międzywydziałowej grupy ekspertów. Miałaby szerzyć rzetelne informacje o stanie ekosystemu i klimatu.

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowały, że przyjmują inicjatywę ze zrozumieniem. Podkreśliły także, że z zamówień uczelni wyeliminowano plastikowe opakowania i sztućce. Uczelnia bierze też pod uwagę utworzenia rady klimatycznej przy Wydziale Biologii.

W październiku 2019 r. na Uniwersytecie Warszawskim (UW) powstał zespół doradczy "Uniwersytet Warszawski dla klimatu". Zajmuje się on m.in. prowadzeniem i koordynowaniem działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością UW w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatyczno-ekologicznemu, czy współpracą na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas