Reklama

Mniej dostaw zza granicy i upał. Dlaczego jeszcze ogórków jest mniej i są droższe?

Sezon na przetwory trwa. Polacy przygotowują zapasy na zimę: soki malinowe, kiszonki, a zwłaszcza wspaniałe kiszone ogórki. Ile teraz kosztują ogórki i czy rolnicy zebrali wystarczająco dużo warzyw?

Nie narzekamy w tym roku na niedobór warzyw i owoców, choć ich ceny są wyższe niż w 2021. Maliny rosną w tym roku wielkie, cukinie szybko dojrzewają, przez cały lipiec, aż do teraz, można było dostać bób. Zbiory owoców takich, jak truskawki, maliny czy porzeczki były i są udane, ponieważ owoców było więcej niż rok temu. A jak sprawa ma się z ogórkami? Czy zbiory ogórków w Polsce są satysfakcjonujące?

Brakuje rąk do pracy

Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP potwierdza w wywiadzie dla serwisu sadyogrody.pl, że i ogórki nie są już tanie, jak rok wcześniej. A dodatkowo plantatorzy narzekają, że brakuje rąk do pracy, które chciałyby zająć się zbiorem ogórków. Na małej plantacji można zbierać warzywa ręcznie, choć nie jest łatwo przedzierać się przez kłujące liście. Na dużej plantacji korzysta się z jeżdżących platform, tzw. "samolotów", ale i ta pozycja nie jest wygodna: trzeba pracować wiele godzin niekoniecznie w wygodnej pozycji, ogórki zbiera się na leżąco z platformy, z głową skierowaną w dół. Średnia stawka za pracę przy zbiorach waha się pomiędzy 15 a 22 zł/h.

Reklama

  

Myziak dodaje, że podczas sezonu ogórkowego mierzymy się jeszcze z dwiema kwestiami: warzywa dyniowate są narażone na choroby grzybowe, a  w konsekwencji wiele plantacji mierzy się z trudnościami i mniejszymi plonami. Finalnie ceny ogórków gruntowych wahają się pomiędzy 4 zł, a nawet 7, 8 zł za kg. Cena ogórków spod osłon to średnio 4,50 zł/kg. W hurcie ceny ogórków są znacznie niższe: od 2 zł do 5 zł/kg.

Czytaj więcej o kiszonkach: 5 warzyw, które warto kisić

Ogórki z Rumunii i zbyt wysokie temperatury

W naszych słoikach nie kiszą się wyłącznie polskie ogórki. Polska przyjmowała do tej pory dostawy zza granicy, np. z Rumunii. Jak ocenia Miziak dla serwisu sadyogrody.pl, w tym roku nie otrzymaliśmy tych dostaw. Wreszcie, jak się okazuje, ciepłolubne ogórki nie znoszą upału. Temperatury powyżej 38 st. C, niedobór wody i dotkliwe susze zmniejszają plony ogórków.

źródło: sadyogrody.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama