Reklama

Jak najszybciej trzeba pozbyć się warszawskich "kopciuchów"

Polski Alarm Smogowy od wielu lat uświadamia, jak destrukcyjny dla naszego zdrowia jest smog. PAS apeluje do władz Warszawy o jak najszybsze wycofanie z użycia przestarzałych i nieefektywnych pieców.

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego i władz Warszawy apelują do mieszkańców, by jak najszybciej pozbyli się przestarzałych pieców - zostało ich w stolicy mniej niż 6 tys. Likwidacja tzw. kopciuchów na Mazowszu ma zostać przeprowadzona do końca roku. Piece te uwalniają toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia związki.

Gdzie jest najwięcej kopciuchów?

5 tys. 852 to aktualna liczba kopciuchów w stolicy, 5 tys. 479 z nich, to urządzenia znajdujące się w lokalach prywatnych - podała rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth.

Reklama

Najwięcej pieców, które nie spełniają wymogów i muszą zostać zlikwidowane jest w Wawrze - 1 tys. 667, Białołęce 919 i Rembertowie 745, a najmniej pozostało na Ochocie - 12, w Śródmieściu - 22 i na Żoliborzu - 25.

Rzeczniczka podała, że w realizacji jest obecnie 1 tys. 615 umów lub wniosków dotyczących wymiany tego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. To oznacza, że o wsparcie w wymianie pieców nie ubiegano się jeszcze w 4 tys. 237 przypadków.

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej przypomniał, że na złożenie wniosku o dopłatę na wymianę kotła pozostało tylko 39 dni. Można otrzymać do kilkunastu tysięcy złotych na dom, a w nowym roku dotacja może nie być dostępna - wskazał.

Pomoc ekodoradcy

Cytowana w informacji ratusza dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska przypomniała, że w każdej dzielnicy działają ekodoradcy, którzy zachęcają do wymiany starego pieca i pomagają w wypełnieniu wniosku o dotację. Podała, że na Białołęce i w Wawrze działają dodatkowo dwa stacjonarne punkty doradztwa energetycznego.

Używanie pieców, które nie spełniają wymogów będzie zabronione już od stycznia przyszłego roku, a mieszkańcy, którzy tego nie zrobią mogą zostać ukarani mandatem lub grzywną - zaznaczyła Młochowska. Miejska dotacja wynosi do 70 proc. kosztów.

Warszawa wydała dotąd ponad 60 mln zł na dotacje do wymiany pieców - od 2017 r. wymieniono ich 4 tys. 806 - 3 tys. 65 prywatnych i 1 tys. 741 komunalnych podała rzeczniczka stolicy. Rzeczniczka ratusza przypomniała, że oprócz miejskich środków dofinansowanie - także na termomodernizację budynków - można też znaleźć w zewnętrznych programach, w których miasto bierze udział - "Stop Smog" i "Czyste Powietrze".

Wcześniej ratusz zapowiadał wzmożone kontrole straży miejskiej u użytkowników tzw. kopciuchów - za palenie w nich od nowego roku grozi od 500 do 5 tys. zł mandat.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych - poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej i informacji w dokumentacji kotła do końca 2022 r. Kotły 3 i 4 klasy mają być wymienione do końca 2027 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama