​Koalicja Obywatelska składa nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt

Zwierzęta w cyrkach, psy na łańcuchach czy sprzedaż żywych karpi - tego chce zakazać Koalicja Obywatelska. Klub zamierza złożyć nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt.

Szefowa sejmowego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska
Szefowa sejmowego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna PiekarskaMarek BerezowskiReporter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W projekcie, do którego dotarła PAP, nie ma budzących największe kontrowersje przepisów, które były w tzw. Piątce dla zwierząt, czyli zakazu hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenia uboju rytualnego.

Posłowie w uzasadnieniu napisali, że celem projektu jest m.in. "wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawa ich szeroko rozumianego dobrostanu", a także "wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami".

Autorką projektu jest szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska. - To jest trzecie podejście do ustawy o ochronie zwierząt. Mam nadzieję, że tym razem udane. Tym bardziej że są to rzeczy ważne, ale niekontrowersyjne, które powinny być załatwione już od lat - powiedziała Piekarska PAP.

Posłanka przyznała, że w projekcie zabrakło przepisów, które "sprawiły, że piątka dla zwierząt utknęła w Sejmie", a więc dotyczących uboju rytualnego i hodowli norek.

Posłowie proponują, aby zakazać wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Do tej pory decyzję o zakazach dla cyrków podejmowały samorządu. Jednak zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, włodarze miast nie mogą podejmować takich decyzji. Posłowie Koalicji Obywatelskiej uważają, że cyrki nie są w stanie zapewnić zwierzętom, które w naturze żyją dziko, odpowiednich warunków.

Projekt wprowadza obowiązek zapewnienia zwierzętom wykorzystywanym do celów specjalnych (czyli np. psom policyjnym lub koniom) tzw. emerytury po zakończeniu ich pracy.

Posłowie chcą także zakazać trzymania psów na uwięzi. - Chciałabym, żeby wreszcie zerwano łańcuchy. Mamy XXI wiek i widok psa, który jest przy budzie na krótkim łańcuchu, to widok, który powinien przejść do historii - zaznaczyła Piekarska.

Dokument zakłada też wprowadzenie powszechnego obowiązku chipowania psów. Obowiązek ten będzie spoczywał na każdym właścicielu zwierzęcia. Wprowadzony będzie centralny rejestr psów.

Projekt zakłada rozszerzenie katalogu przestępstw w rozumieniu ustawy o ochronie zwierząt m.in. o sprzedaż detaliczną żywych ryb (z wyjątkiem ryb akwariowych lub narybku) czy zaniechanie ratowania lub leczenia chorego zwierzęcia. Wprowadza również zakaz egzekucji komorniczej zwierząt towarzyszących.

Posłowie chcą także, aby zmienił się system opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Chodzi m.in. o lepszą opiekę, większe wymagania przy tworzeniu schronisk oraz obowiązek dostarczania określonych dziennych racji żywnościowych.

Dokument zawiera także przepisy, które nakładają na właścicieli rzeźni obowiązek montowania monitoringu, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie zwierzęta są ogłuszane i wykrwawiane. Taki monitoring miałby być tylko do wglądu lekarzy weterynarii.

We wrześniu ubiegłego roku w Sejmie utknęła tzw. piątka Kaczyńskiego - ustawa dla zwierząt, której patronem jest prezes Prawa i Sprawiedliwości. Nowela zakazywała m.in. hodowli zwierząt na futra i ograniczała ubój rytualny. Ustawa wywołała duże kontrowersje i sprzeciwy m.in. hodowców norek. Do tej pory Sejm nie rozpatrzył poprawek Senatu, a zdaniem jej krytyków, nowelizacja nie wróci na "światło dzienne".

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas