Protesty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przed siedzibami PGE

Młodzi aktywiści zapowiedzieli protesty w kilku miastach w Polsce. Żądają jak najszybszego odejścia od węgla i zmiany polityki klimatycznej Polski.

article cover
Radek PietruszkaPAP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Protesty  zapowiedziano m.in. w Warszawie, Katowicach oraz Białymstoku. Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego sprzeciwiają się polityce Polskiej Grupy Energetycznej, która ich zdaniem odpowiada za najwięcej emisji gazów cieplarnianych w Polsce.

Jednocześnie aktywiści podkreślają, że chcąc sprawiedliwej transformacji, domagają się nie tylko odejścia od węgla, ale i ochrony społeczności z terenów górniczych.

Tydzień temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek Czechów nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Czesi pozwali Polskę w związku z oskarżeniami o szkodliwy wpływ odkrywki m.in. na wody gruntowe w przygranicznych miejscowościach. Zdaniem polskich władz oraz PGE, odkrywka nie wpływa na poziom lustra wody.

Na początku tygodnia podczas szczytu Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki i jego czeski odpowiednik wstępnie porozumieli się w sprawie wycofania pozwu z TSUE. Zdaniem polskich władz, do podpisania porozumienia dojdzie w ciągu kilku tygodni. 

Radek PietruszkaPAP

Aktywiści ekologiczni przypominają także o niedawnej awarii i pożarze w elektrowni w Bełchatowie. Zdaniem działaczy to ostrzeżenie dla Polski i przypomnienie, że odejście od węgla jest niezbędne.

Dzisiaj rząd i związkowcy podpisali umowę społeczną dla górnictwa. Zakłada ona m.in. okresy przejściowe przy odejściu od węgla i zapewnienia dla pracowników. Umowę będzie musiała jeszcze zaakceptować Komisja Europejska.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas