Niemcy chcą przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii

Niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu przedstawi pakiet środków mających na celu przyspieszenie rozwoju energii odnawialnej. Potrzeba zmniejszenia dużej zależności kraju od rosyjskich paliw kopalnych sprawia, że plany zielonej transformacji stają się coraz pilniejsze.

Farmy wiatrowe na morzu są bardzo istotnym elementem dekarbonizacji.
Farmy wiatrowe na morzu są bardzo istotnym elementem dekarbonizacji.Nicholas DohertyUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Trzy partie tworzące rząd Niemiec - Socjaldemokraci, ekologiczni Zieloni i prorynkowi Liberałowie - w umowie koalicyjnej podpisanej w listopadzie ubiegłego roku przedstawiły swoje ogólne cele w zakresie rozwoju energii odnawialnej.

Jak podaje Reuters, wojna w Ukrainie sprawiła, że ich realizacja stała się jeszcze pilniejsza. W środę 6 kwietnia rano ministerstwo gospodarki przedstawi gabinetowi serię zmian legislacyjnych.

Po południu minister gospodarki Robert Habeck ma zorganizować konferencję prasową na temat tych środków.

Przepisy zawierają nową klauzulę uznającą, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii leży w interesie bezpieczeństwa publicznego, powiedziały źródła rządowe. Niemiecki minister finansów Christian Lindner określił odnawialne źródła energii elektrycznej mianem "energii wolności".

Ambitne cele

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (EEG) zostanie zmieniona w taki sposób, aby pokazać, że rząd dąży do 80 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 2030 roku. Wcześniej zakładano 65 proc.

Obejmuje to ambitne cele, takie jak osiągnięcie przez morską energetykę wiatrową co najmniej 30 GW do 2030 r. - co odpowiada mocy 10 elektrowni jądrowych - oraz co najmniej 70 GW do 2045 r., dodały źródła.

Eksperci spodziewają się, że zmiany wejdą w życie 1 lipca po uchwaleniu przez parlament.

Jak podaje Reuters, w ciągu roku spodziewane są dalsze zmiany legislacyjne, w szczególności dotyczące efektywności energetycznej budynków i redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu.

Innym tematem, który pozostaje przedmiotem sporu, jest cel przeznaczenia 2 proc. wszystkich gruntów na produkcję energii wiatrowej.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas