Wiatraki muszą przyspieszyć, jeśli chcemy osiągnąć cele klimatyczne
Mimo tego, że rozwój wiatraków w zeszłym roku był znaczący, nadal potrzeba co najmniej czterokrotnie większych inwestycji, aby osiągnąć zapowiadane cele ograniczenia emisji do 2050 roku – wynika z raportu Światowej Rady Energetyki Wiatrowej (GWEC).
Sektor energetyki wiatrowej w zeszłym roku osiągnął drugi najlepszy wynik w historii pod kątem ilości nowej mocy zainstalowanej. Wiatraki na całym świecie w 2021 roku wzbogaciły się o dodatkowe 94 gigawaty i to mimo trwającej pandemii. To tylko o 1,8 proc. mniej niż w rekordowym pod względem przyrostu mocy z wiatru roku 2020. "To jasny znak niesamowitej odporności i trendu wzrostowego światowego przemysłu wiatrowego" - ocenia GWEC.
Zielona energia to najlepszy sposób na niezależność. Nie tylko od Rosji
Eksperci Światowej Rady Energetyki Wiatrowej podkreślają jednak, że mimo silnego rozwoju sektora, konieczne są dalsze inwestycje. Aby utrzymać kurs ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia Celsjusza i zeroemisyjności energetyki w 2050 roku, potrzeba czterokrotnie większego wzrostu całego sektora energii z wiatru. To główny wniosek z raportu Global Wind Report 2022.
W 2021 roku energetyka wiatrowa na świecie odnotowała przyrost mocy zainstalowanej na poziomie 93,6 gigawata, osiągając w sumie 837 GW. Rok do roku oznacza to wzrost o 12 proc. Najwięksi gracze na rynku energii z wiatru - Chiny i USA - zainstalowali mniej mocy z wiatraków na lądzie niż przed rokiem, po, odpowiednio 30,7 i 12,7 gigawatów. Inne regiony zanotowały jednak rekordy przyrostu mocy z wiatru. Europa, Ameryka Południowa oraz Afryka i Bliski Wschód zwiększyli moc z wiatraków na lądzie o - odpowiednio - 19, 27 i 120 proc.
Dla energetyki wiatrowej offshore rok 2021 był najlepszym w historii jeśli chodzi o rozwój - zlecono w nim inwestycje na dodatkowe 21,1 gigawata. To aż trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim. Za 80 proc. dodatkowej mocy zainstalowanej w 2021 roku odpowiadają Chiny, które przegoniły Wielką Brytanię pod kątem największej liczby instalacji offshore.
- Sektor energetyki wiatrowej cały czas rośnie realizuje cele, ale zwiększenie rozwoju do poziomu wymaganego, aby osiągnąć zeroemisyjność netto i bezpieczeństwo energetyczne będzie wymagał nowego, bardziej proaktywnego podejścia do tworzenia przepisów na całym świecie - mówi Ben Backwell, prezes GWEC.