Kalisz: Ulga podatkowa za zieleń na nieruchomościach

Kaliszanie będą mogli skorzystać ze specjalnego zwolnienia z podatku od nieruchomości. Żeby to zrobić, należy posadzić na dachu rośliny, posiadać co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami lub utworzyć instalację z ogrodem wertykalnym.

Nowe prawo miejscowe - jak poinformował w piątek PAP prezydent Krystian Kinastowski - będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Zdaniem władz miasta zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia.

- Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków, pochłaniają nadmiar wilgoci i wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta - powiedział Kinastowski.

Włodarz miasta liczy, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów.

Reklama

Warunki ulgi

Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Warunkiem jego uzyskania jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Wymogi dotyczą też rodzaju roślin, wykorzystywanych do zazieleniania domów. Zasadzone na dachu rośliny muszą być wieloletnie, zapewniając wielosezonową wegetację. Co najmniej jedna ścianę budynku musi być porośnięta pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi.

Prawo miejscowe zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kalisz | ulga podatkowa | zieleń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy