Anna Moskwa: pracujemy nad sankcjami dla węgla, gazu i ropy z Rosji

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że polski rząd pracuje nad wprowadzeniem „sankcji przez Europę dla gazu, paliw i węgla”. Ostrzegła, że może to spowodować „chwilowe, drobne ograniczenia”, ale jednocześnie uspokoiła, że nie powinno być to odczuwalne dla zwykłych obywateli.

Embargo na surowce z Rosji to, jak mówi Anna Moskwa, "wyzwanie dla całej Europy"
Embargo na surowce z Rosji to, jak mówi Anna Moskwa, "wyzwanie dla całej Europy"Piotr Molecki/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Mocne, zdecydowane sankcje, które uderzyłyby w Rosję mają sens, w jej duże i regularne źródło przychodu. My w absolutnym poczuciu odpowiedzialności pracujemy nad wprowadzeniem sankcji przez Europę dla gazu, paliw i węgla - stwierdziła w czwartek w Radiu Plus minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na początku miesiąca, że rozmawia z krajami Zachodu, aby "zabrać tę podstawową broń z rąk Putina" - czyli sprzedawaną przez niego ropę i gaz. Embargo na surowce z Rosji to jeden z głównych postulatów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wystosowanych do krajów Zachodu.

Import ropy do Polski. Z Rosji sprowadzamy 60 proc.

Polskie spółki około 60 proc. ropy sprowadzają obecnie z Rosji. W 2015 roku było to 90 proc. - Dywersyfikacja trwa. Zawierane są kolejne kontrakty. Spółki działają w transakcjach spotowych. Mamy duże zapasy, jeśli chodzi o paliwa, gaz i węgiel. Bylibyśmy gotowi z dnia na dzień podjąć taką decyzję. Być może wymagałoby to chwilowych drobnych ograniczeń, ale nieodczuwalnych z perspektywy zwykłego obywatela - poinformowała minister.

Embargo na rosyjską ropę to, jak podkreśla Anna Moskwa, wyzwanie dla całej Europy. Przeciwni sankcjom na ropę z Rosji są Niemcy, którzy importują stamtąd jedną trzecią swoich zapasów.

W pierwszej połowie 2021 roku UE zaimportowała 250 mln ton ropy i produktów jej przerobu o wartości niemal 100 mld euroeuro. Kraje Unii sprowadziły też 32 mln ton LNG o wartości 8,8 mld euro oraz gaz ziemny za 27,4 mld euro. Sprowadzono też 54,7 mln ton węgla za 4,7 mld euro.

Spośród nośników energii największy udział w imporcie do UE - według wartości - ma ropa. W przypadku gazu, wartość importu tego surowca z Rosji w stanie gazowym wyniosła 15 mld euro. Węgiel z Rosji stanowił 46 proc. wartości całego importu tego surowca, miał wartość 2,1 mld euro.

Zełenski wzywa do nowych sankcji. „Bojkot rosyjskiej ropy”AFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas