Sztuka zaangażowana w przyrodę. Jak odnaleźć naturę w betonowym mieście?

Jakie są związki natury ze sztuką? Gdzie jej szukać w pełnych betonu miastach? Między innymi o tym mówi Anka Wandzel, autorka tekstów o sztuce zaangażowanej.

W ostatnich latach wzrosła liczba klimatycznych manifestacji i happeningów, które odbywają się w obiektach kultury lub w pobliżu zabytków. Miejskie przestrzenie służą aktywistom i artystom do wyrażania swoich poglądów, obaw i nadziei. Jak mówią uczestnicy takich akcji, uderza ich brak troski o planetę przy równoczesnym podziwianiu dzieł materialnych dzieł sztuki. Oblanie zupą obrazu nie jest jednak jedyną formą protestu środowiskowego. Związków natury ze sztuką jest bowiem znacznie więcej.

Reklama

Sztuka zaangażowana

Artystka i dziennikarka Anna Wandzel, na co dzień skupia się m.in. na sztuce środowiskowej. Autorka pracy na temat współczesnej sztuki roślin interesuje się zaangażowanymi praktykami artystycznymi, czyli takimi, które odpowiadają na aktualne wyzwania i problemy.

Autorka wielu tekstów szuka odpowiedzi na różne pytania dotyczące łączności kultury z naturą. "Dlaczego ptaki, owady i rośliny nie lubią naszych ulicznych latarni, na ile euro w Europie wycenia się nieodpłatną, niewidzialną pracę trzmieli?" - pyta dziennikarka. Na wszystkie te pytania odpowiada w swoich publikacjach i pracach.

Gdzie szukać natury w pełnych betonu miastach?

- Przyroda w mieście, choć ograniczona i zniewolona, też uczy - mówi artystka i dziennikarka, która przygląda się miejskiej naturze i poszukuje w niej inspiracji. W rozmowie z Przemysławem Białkowskim, kulturoznawczyni i antropolożka zaznacza, że często nie umiemy dostrzec tego, co znajduje się wokół nas. Zalewają nas rozmaite bodźce - reklamy, neony, hałas, ale pod nami i nad nami, natura wciąż żyje swoim życiem.

Artystka zaznacza, że nawet w mieście można znaleźć wiele inspiracji do codziennego działania.

- Środowisko zmuszamy do przystosowania się do naszego rytmu i wydaje nam się, że będzie takie wydajne jak inne narzędzia kapitalizmu" - mówi artystka.

Sztuka to jedna z dziedzin, która odpowiada na aktualne problemy i zmiany zachodzące w społeczeństwie. Sztuka potrafi wywoływać emocje, inicjować rozmowy i tworzyć więzi między nami a otoczeniem. 

Artyści koncentrują się na różnych relacjach międzyludzkich, ale też na opozycji i łączności natury i kultury. W przestrzeni artystycznej można eksperymentować z formami opowiadania o bieżących problemach i wyzwaniach. Także tych dotyczących przyrody i klimatu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podcast | Przemysław Białkowski | natura | sztuka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy