Reklama

Przemysław Białkowski podcast: Recykling po polsku

Polska ma problem z recyclingiem plastiku. Wkrótce powinniśmy wprowadzić system kaucyjny. O tym, jak może wyglądać, w podcaście Stowarzyszenia Program Czysta Polska i Zielonej Interii.

W Polsce wyrzuca się średnio 13 mld sztuk opakowań po napojach. Część z nich ląduje w lasach, na plażach, czy w przydrożnych rowach. Ponieważ blisko połowę napojów konsumujemy poza miejscem zamieszkania, powinien istnieć system kaucyjny, dzięki któremu plastikową butelkę po napoju można oddać, na przykład w sklepie.

Prace nad systemem kaucyjnym trwają. - Wciąż jednak nie wiadomo, jak dokładnie miałby on wyglądać- mówi Jakub Pawłowski, redaktor naczelny raportu klimatycznego ToGetAir. 

Sytuację utrudnia fakt, że żadnych konkretnych wytycznych, na przykład Unii Europejskiej, w tej sprawie nie ma. Zdaniem Pawłowskiego czasu na wprowadzanie reform jest coraz mniej, bo w 2025 r. każda butelka PET będzie musiała zawierać 25 proc. surowców odzyskanych z recyklingu, a w 2030 r. będzie to już 30 proc. - System kaucyjny może pomóc spełnić te wymogi. Dzięki niemu firma produkująca napoje będzie miała dostęp do tego samego rodzaju plastiku dzięki pojemnikom, czy maszynom zainstalowanym w ramach systemu - mówi Pawłowski. 

Reklama

Prawie 90 proc. Polaków uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony system kaucyjny na opakowania. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w dziesięciu krajach Unii Europejskiej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy