Konsekwencje kryzysu klimatycznego w praktyce

Kryzys klimatyczny najmocniej odczuwalny jest w najbiedniejszych krajach. Już dziś wywołuje głód i konflikty. Podcast Stowarzyszenia Program Czysta Polska i Zielonej Interii.

Afryka Subsaharyjska jest tym regionem świata, który już ponosi największe konsekwencje zmian klimatycznych, choć odpowiada za zaledwie 7,1 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

- W tej chwili trwa tam powódź, o której mówi się, że jest największa w historii - mówi Magdalena Kuśka, koordynatorka Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym.

Do powodzi doprowadził łańcuch zdarzeń, który wywołało podniesienie temperatur. To one doprowadziły do wzrostu poziomu wód na zachodzie Oceanu Indyjskiego. - W konsekwencji to spowodowało przepełnienie się Jeziora Wiktorii. Przepełnił się też Nil. Skutkiem jest powódź, która dotknęła 12 mln ludzi. 600 tys. musiało uciekać z domów - mówi Magdalena Kuśka.

Reklama

To jeszcze nie koniec dramatycznych konsekwencji ocieplania klimatu. Po powodzi, szczególnie długotrwałej, pojawiają się problemy z paszą dla zwierząt, choćby dlatego, że trawa jest całkowicie przegniła. Jednocześnie ziemia staje się dużo trudniejsza do uprawy. - Ludzie przesiedlają się, nie tylko szukając schronienia przed powodzią, ale również miejsca, gdzie mogą przetrwać. Tereny, gdzie docierają, nie są jednak niczyje. To prowadzi do konfliktów - wyjaśnia Magdalena Kuśka.

To wszystko to jednak wciąż zaledwie wierzchołek góry konsekwencji, jakie wywołuje kryzys klimatyczny. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy