Reklama

Ile lat będzie żył Twój pies? Te rasy są krótko i długowieczne

Z najnowszego badania opublikowanego przez brytyjskich weterynarzy wynika, że buldogi francuskie to najkrócej żyjąca rasa psów na Wyspach. Najbardziej długowieczne są z kolei Jack Russel Terriery.

Naukowcy z Royal Veterinary College w Hatfield w Wielkiej Brytanii opracowali listę długowieczności najpopularniejszych na Wyspach ras psów. Zespół pod kierunkiem Dana O’Neilla przeanalizował dane medyczne z lat 2016-2020. 

Buldog francuski żyje bardzo krótko. Ile czasu spędzisz ze swoim pupilem?


Podobne listy były już wcześniej opracowywane, ale ta ma być najbardziej wyrafinowaną ze wszystkich dotąd tworzonych, bo oparła się na analizie gigantycznej bazy danych weterynaryjnych o nazwie VetCompass. Ten prowadzony przez Royal Veterinary College (RVC) system zawiera informacje o 20 milionach zwierząt. Pozwoliło to naukowcom skompilować wykresy, w ramach których populacja zwierząt podzielona zostałą na przedziały wiekowe, z których każdy ma indywidualnie wyliczone prawdopodobieństwo zgonu. 

Reklama


"Nigdy wcześniej tego nie robiono" — mówi O’Neill. Próba opiera się na anonimowych danych dostarczonych przez 30 procent gabinetów weterynaryjnych w kraju. "Zbudowanie tych systemów zajęło 10 do 15 lat" — mówi badacz.

Sorry, nie taki mamy klimat. WWF o przyczynach i skutkach - Zielona w INTERIA.PL


Po zagregowaniu danych okazało się, że najdłużej żyjącą rasą w Wielkiej Brytanii są Jack Russel Teriery oraz popularne Yorki. Najkrócej z kolei żyją coraz popularniejsze buldożki czy mopsy. Buldogi francuskie miały najniższą średnią długość życia - zaledwie 4,5 roku, pry 7,4 roku dla buldogów angielskich  7,4 roku.


Weterynarze od lat uprzedzają, że spłaszczone pyski tych ras prowadzą często do problemów z oddychaniem, ale zdaniem badaczy to nie jedyna przyczyna, dla której znalazły się na liście tak nisko. Bardzo niska średnia długość życia buldoga francuskiego jest prawdopodobnie w pewnym stopniu zniekształcona przez szybki wzrost jego popularności. Ponieważ liczba populacji buldogów francuskich gwałtownie wzrosła, trudno jeszcze realistycznie ocenić ich długowieczność. Liczba buldogów francuskich zarejestrowanych w Kennel Club w Wielkiej Brytanii wzrosła z 2771 w 2011 roku do 39 266 w 2020 roku.


"Oznacza to, że w tej populacji jest średnio więcej młodych zwierząt niż w innych rasach. Dlatego jest więcej młodych zwierząt, które mogą umrzeć. wyjaśnił dr O'Neill. "Z biegiem czasu, gdy zbierzemy więcej danych, ich żywotność prawdopodobnie nie będzie tak niska, jak cztery i pół roku. Ale wątpię, czy przekroczy długość życia mopsa i buldoga angielskiego".


Ile lat będzie żył Twój pies? Te rasy są krótko i długowieczne

Jack Russell Terrier 12,72 lat

Yorkshire Terrier 12,54 lat

Border Collie 12.10 lat

Springer spaniel 11,92 lat

Mieszaniec 11,82 lat

Labrador Retriever 11,77 lat

Staffordshire Bull Terrier 11,33 lata

Cocker Spaniel 11,31 lat

Shih-tzu 11,05 lat

Cavalier King Charles Spaniel 10.45 lat

Owczarek Niemiecki 10.16 lat

Bokser 10.04 lat

Beagle 9,85 lat

Husky 9,53 lat

Chihuahua 7,91 lat

Buldog Amerykański 7,79 lat

Mops 7,65 lat

Buldog angielski 7,39 lat

Buldog Francuski 4,53 lata


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL