Buldog angielski

Aktualizacja

Buldog angielski to rasa psa znana z charakterystycznego wyglądu: masywne ciało, krótka kufa i obwisłe policzki. Mają silną, muskularną budowę i łagodny temperament. Początkowo wykorzystywane do walk byków, obecnie są cenionymi psami towarzyszącymi. Są lojalne, przyjacielskie, choć czasem uparte.

Buldog angielski.
Buldog angielski.123RF/PICSEL

Buldog angielski - najważniejsze informacje

Gatunek:
pies domowy [molosy]
Rodzaj:
wilk
Rodzina:
psowate
Rząd:
drapieżne
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Buldogi angielskie wywodzą się od starożytnych molosów i mastifów. Przybyły one na tereny Wysp Brytyjskich na statkach fenickich kupców. Zaczęły krzyżować się tamtejszymi psami, aż w końcu, po dłuższym czasie wyodrębniła się rasa buldogów angielskich. Stało się to jednak dopiero w XVIII wieku. 

Sto lat później zaczęto hodować psy, które wyglądem nie odbiegają od dzisiejszych buldogów angielskich. Również wtedy uznano je z brytyjską rasę narodową. 

Czy buldogi angielskie są groźne?

Przodkowie buldogów angielskich byli hodowani z myślą o udziale w walkach psów. Były to energiczne, zacięte i charakterne czworonogi. Jednak dzięki odpowiedniej hodowli współczesne buldogi angielskie mają zupełnie inne usposobienie.

Psy te są uparte, flegmatyczne i ciągle sprawiają wrażenie ospałych. Nie ma w nich agresji. Są przyjacielskie i wierne swojemu opiekunowi – mogą ponad miarę okazywać mu swoje uczucia. Doskonale „dogadują się” z dziećmi i są ich świetnymi opiekunami. Cierpliwie znoszą dziecięce zabawy, są uległe wobec najmłodszych i wykazują w stosunku do nich instynkt opiekuńczy.

Buldogi angielskie tolerują inne psy i zwierzęta domowe. Lubią zabawę, ale nie intensywne treningi czy bardzo długie spacery. Wolą raczej krótkie przechadzki i spokojny wypoczynek w towarzystwie swojego opiekuna. To również ciche czworonogi, które bardzo rzadko szczekają. 

Jak wygląda buldog angielski?

Buldogi angielskie mają potężną, masywną sylwetkę, przez co sprawiają wrażenie groźnych psów. 

Ich kończyny są krótkie – ze względu na ich długość i ciężar, czworonogi te poruszają się nieco niezdarnie. Ich głowy są duże, ciężkie i szerokie. Kufa buldogów angielskich jest spłaszczona, a ich szczęki szerokie – wyróżnia je przodozgryz. Charakterystyczna dla tej rasy jest zwisająca skóra, która tworzy na szyi i na karku psa fałdy.

Zgodnie ze wzorcem rasy buldogi angielskie ważą do 25 kg i mają do 40 cm wysokości w kłębie. Ich sierść jest krótka i gładka. Umaszczenie tych psów może być jednolite lub z maską. Sierść tego buldoga bywa pręgowana, łaciata i czerwona w różnych odcieniach.

Ile żyje buldog angielski? Ciekawostki o tej rasie

  • Buldog angielski był pupilem brytyjskiego premiera Winstona Churchilla.
  • Ze względu na pofałdowaną skórę psy te mają liczne problemy skórne. Często dokuczają im np. stany zapalne.
  • Buldogi angielskie mogą żyć do 14 lat.
  • U psów tych często występują wady anatomiczne i bywa, że szczenięta są poddawane operacjom. W ten sposób leczy się rozszczep podniebienia i zwężenie nozdrzy.
  • Przodkowie buldogów angielskich – molosy – byli bohaterami krwawych widowisk. Uczestniczyły w cieszących się popularnością w starożytności walkach – z bykami, a nawet z ludźmi.
  • Również w czasach nowożytnych organizowano walki psów z bykami i większymi zwierzętami, w których brały udział buldogi angielskie. W 1835 roku parlament brytyjski oficjalnie ich zakazał.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas