Długotrwałe skutki pożarów w Australii. "Ludzie zapomnieli, ale Ziemia nie"

Katastrofalne w skutkach pożary buszu w Australii z 2019 i 2020 r. spowodowały przedostanie się gigantycznej ilości popiołu do atmosfery. Na skutek tego ochłodził się obszar południowego Pacyfiku i przyczyniło się to do powstania zjawiska klimatycznego La Niña. Jego skutki mają wymiar globalny.

Katastrofalne w skutkach pożary buszu w Australii z  2019 i 2020 r. spowodowały wyrzut gigantycznej ilości popiołu do atmosfery
Katastrofalne w skutkach pożary buszu w Australii z 2019 i 2020 r. spowodowały wyrzut gigantycznej ilości popiołu do atmosferySAEED KHAN/AFP/East NewsEast News
  • Popiół z biomasy spalonej w australijskim buszu dryfował nad półkulą południową i okrążył planetę w ciągu około miesiąca. Spowodowało to ochłodzenie Pacyfiku.

Powszechnie uważa się, że erupcje wulkanów, generujące do atmosfery pióropusze popiołu, wywołują zjawisko La Niña. Ta anomalia pogodowa polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody i występuje we wschodniej części Pacyfiku. Pierwszy raz jednak - uważają badacze - zjawisko to zostało spotęgowane przez pożary, które zabiły przyrodę w znacznej części buszu w Australii. 

Pożary w Australii przyczyniły się do La Nina?

La Niña może wywołać katastrofalne w skutkach warunki pogodowe w różnych częściach świata: susze, huragany, nieurodzaj. Zazwyczaj zjawisko to zdarza się raz na trzy lub siedem lat, kiedy na powierzchni oceanu panują niższe temperatury. 

Według nowych badań opublikowanych 10 maja w czasopiśmie Science Advances, dym z pożarów buszu w Australii mógł być przyczyną powstania zjawiska klimatycznego La Niña, które utrzymywało się prawie trzy lata.

"Wiele osób szybko zapomniało o australijskich pożarach, ale systemy Ziemi mają długą pamięć. Skutki pożarów utrzymują się przez lata" - mówi główny autor badania, John Fasullo z amerykańskiego z Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR).

Australijskie pożary z rekordowym wpływem na zmiany klimatu

W badaniu dotyczącym ochłodzenia tropikalnego Pacyfiku w kontekście pożarów buszu wykorzystano najbardziej zaawansowany model klimatyczny NCAR o nawie Community Earth System Model. Zmierzono dzięki niemu wpływ australijskich pożarów na zmiany klimatyczne.

"Nigdy nie wykazano, aby pożary miały taki wpływ na anomalie pogodowe" - twierdzi zespół. W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się nadejścia zjawiska El Niño - zwiększy się przez to ryzyko pożarów gruntów i lasów. 

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas