Żar z nieba. Na świecie rośnie liczba ekstremalnie gorących dni

​Liczba wyjątkowo gorących dni, gdy temperatura osiąga 50 st. Celsjusza podwoiła się od lat 80. XX w. - wynika z analizy opublikowanej przez BBC.

Pożary po fali upałów w stanie Waszyngton w USA. Fot. Colville Agency Bia/Inciweb / Zuma Press
Pożary po fali upałów w stanie Waszyngton w USA. Fot. Colville Agency Bia/Inciweb / Zuma PressAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z analizy wynika również, że tak wysokie temperatury występują w znacznie większej liczbie obszarów świata niż wcześniej. To stanowi bezprecedensowe wyzwania dla zdrowia i życia.

Z wyliczeń BBC wynika, że liczba dni z temperaturą powyżej 50 st. wzrastała w każdej dekadzie od 1980 r. Średnio takich dni w latach 1980-2009 było po około 14. W kolejnej dekadzie ta liczba wzrosła jednak do średnio 26.

Jednocześnie w tym samym czasie przybywało także dni z temperaturami oscylującymi w okolicach 45 st. Było ich średnio każdego roku o 14 więcej.

"Ten wzrost całkowicie można przypisać spalaniu paliw kopalnych" - mówi cytowany przez BBC dr Friederike Otto, zastępca dyrektora Instytutu Zmian Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Temperatury powyżej 50 st. Celsjusza najczęściej odnotowywane są na Bliskim Wschodzie i w regionie Zatoki Perskiej. Naukowcy ostrzegają jednak, że dni z tak wysoką temperaturą będzie przybywać także w innych rejonach świata. Minionego lata termometry we Włoszech pokazały rekordowe 48,8 st., a w Kanadzie 49,6 st.

W tym roku ekstremalne susze dotknęły m.in. Turcji
W tym roku ekstremalne susze dotknęły m.in. TurcjiADEM ALTANAFP

- Jeśli wciąż będziemy emitować gazy cieplarniane i nie będziemy działać, ekstremalne upały staną się nie tylko bardziej dotkliwe i częstsze, ale także reagowanie w sytuacjach kryzysowych będzie trudniejsze - mówi dr Sihan Li, badacz klimatu w Szkole Geografii i Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Analiza BBC wykazała, że w ostatniej dekadzie maksymalne temperatury wzrosły średnio o 0,5 st. Celsjusza w porównaniu ze średnią długoterminową z lat 1980-2009.

Wzrosty te nie były jednak tak samo odczuwalne na całym świecie. W Europie Wschodniej, południowej Afryce i Brazylii maksymalne temperatury wzrosły o ponad 1 st., a niektóre obszary Arktyki i Bliskiego Wschodu były cieplejsze o ponad 2 st.

Z wyliczeń naukowców wynika, że już teraz ekstremalnie wysokie temperatury zabijają średnio 5 mln ludzi rocznie. To łącznie ponad 9 proc. przedwczesnych zgonów

Naukowcy wzywają do polityków do podjęcia pilnych działań. W listopadzie w Glasgow ma się odbyć szczyt ONZ, podczas którego państwa powinny zobowiązać się do wyższych cięć swoich emisji w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas