Twardy sposób na zmiany klimatu. Gaz został uwięziony w betonie

Wychwytywanie dwutlenku węgla to jeden ze sposobów niwelowania skutków zmian klimatycznych. Kanadyjczycy znaleźli sposób także na składowanie wychwyconego gazu.

CO2 został uwięziony w betonie
CO2 został uwięziony w betonieAhmed Zakot/SOPA Images/LightRocketGetty Images

Naukowcy ONZ (IPCC) już jakiś czas temu doszli do wniosku, że usunięcie miliardów ton dwutlenku węgla już znajdującego się w atmosferze będzie konieczne do ograniczenia zmian klimatycznych. Jak to zrobić? Po pierwsze opracowanie skutecznego sposobu na wielkoskalowe wychwytywanie dwutlenku węgla oraz uwięzienie go "na wieki".

Firma Heirloom Carbon Technologies dostarczyła około 30 kg CO2 wychwyconego z powietrza do sąsiedniej spółki Central Concrete, która uwięziła gaz w betonie.

Uwięziony gaz

To pierwszy przypadek pochłonięcia dwutlenku węgla przy użyciu technologii bezpośredniego przechwytywania go z powietrza (DAC) i zamknięcia go w betonie. Naukowcy twierdzą, że gaz pozostanie tam na wieki.

Twierdzą, że szeroko stosowany beton, że ma ogromny potencjał pochłaniania CO2, a jeśli ten proces działa, to może mieć globalny zasięg.

„Wapień ma naturalną zdolność do wyciągania węgla z atmosfery. Problem polega na tym, że jest to po prostu powolny proces. My chcemy go przyspieszyć" - mówi dyrektor firmy Heirloom.

Wychwytywanie i "zamykanie węgla" w skali globalnej nie będzie jednak łatwe. Zbudowanie specjalnych elektrowni będzie bardzo kosztowne. Aby usunąć miliard ton CO2 z powietrza, potrzeba będzie inwestycji rządu setek miliardów dolarów - szacują eksperci.

Czy zimowa pogoda zostanie z nami na dłużej?Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas