Szokujące zdjęcia szwajcarskiego lodowca po 15 latach. "Rozpłakałem się"

Natalia Charkiewicz

Natalia Charkiewicz

Aktualizacja

Zdjęcia lodowca wykonane w Szwajcarii przez małżeństwo z Bristolu są smutnym obrazem kryzysu klimatycznego. Para powróciła w to samo miejsce po 15 latach i zastała zupełnie inny krajobraz. Z wielkiego lodowca właściwie nic nie zostało.

Para z Anglii zrobiła sobie zdjęcie w Szwajcarii po 15 latach. Widok zaskakuje
Para z Anglii zrobiła sobie zdjęcie w Szwajcarii po 15 latach. Widok zaskakuje123RF/X/Duncan Porter123RF/PICSEL

On - Duncan Porter, programista i spec od komputerów, ona - Helen Porter, pielęgniarka z Bristolu. Wracając kamperem z wakacji, postanowili zrobić zdjęcie w tym samym miejscu, co kiedyś, na tle lodowca Rodanu. Odtworzyli miłosny uścisk i pozę. Jednak nie upływ lat zszokował, tylko... tło. Jak się okazało, to ono zmieniło się najbardziej. Właściwie nie ma śladu po wielkim szwajcarskim lodowcu.

Nie będę kłamać, rozpłakałem się.
napisał pod fotografią Duncan Porter

Zdjęcie szybko stało się viralem. Na platformie X wyświetlono je już ponad 4 mln razy.

Lodowce zagrożone wyginięciem

Szwajcaria straciła około 10 proc. swojego lodu lodowcowego w ciągu zaledwie dwóch lat - wynika z badań Szwajcarskiej Akademii Nauk (SCNAT) i Glacier Monitoring Switzerland (GLAMOS) opublikowanych w zeszłym roku. Jedna trzecia objętości lodowca stopiła się od 2000 r.

Poprzednie badanie wykazało, że połowa lodowców na świecie jest skazana na zagładę do końca stulecia, nawet jeśli globalne ocieplenie zostanie ograniczone do 1,5 stopnia Celsjusza. Zagrożone są również lodowce w Austrii i Włoszech, w tym charakterystyczne masywy lodowe w Dolomitach. Jednak działania na rzecz klimatu mogą uratować resztę, nalegali autorzy.

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Temperatury wynoszą obecnie 2,3 stopnia Celsjusza powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, w porównaniu do wyższych o 1,3 stopnia Celsjusza na świecie.

Jak już pisaliśmy, gdyby cały lód na świecie stopniał, poziom mórz i oceanów wzrósłby o ponad 65 metrów. I choć tak gwałtowny wzrost nam nie grozi, to aktualne tempo topnienia lodowców i tak może wyrządzić wiele złego. Jeśli się nic w tej kwestii się nie zmieni, poziom wód na świecie w 2100 roku będzie co najmniej 40 centymetrów wyższy. Choć na pozór to niewiele, wiąże się to z katastrofalnymi skutkami dla środowiska, rejonów nadmorskich oraz rybołówstwa.

Apokaliptyczny krajobraz w Szwajcarii

Porównanie zdjęć brytyjskiej pary szokuje. Miało być miłą pamiątką, a doprowadza do łez. Pokazuje jak bardzo stopniał wielki lodowiec u źródeł płynącej przez Szwajcarię i Francję rzeki Rodan. 

Porterowie powrócili po 15 latach w to samo miejsce (tym razem już z dziećmi) i zrobili zdjęcie, w słynnym stylu odtwarzania sytuacji po latach. Pierwsze zdjęcie pochodzi z 2009 r. i ukazuje małżeństwo na tle pięknego lodowca. Tegoroczne również przedstawia Porterów. 

Jednak krajobraz za nimi jest jak po katastrofie. Ogromna warstwa białego lodu spłynęła, odsłaniając chropowatą szarą skałę, a na pierwszym planie znajduje się teraz jezioro. Ten ostry kontrast przykuł uwagę wielu ludzi, dla których zestawione obok siebie zdjęcia są namacalnym dowodem na zmiany klimatu.

Część lodowca runęła. Widok oszałamiaVALIDATED UGC© 2022 Associated Press

Źródła: Euronews, The Guardian

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas