Świat byłby cieplejszy o jeden stopień Celsjusza bez chłodzącego efektu lasów
Nowe badanie wykazało, że lasy tropikalne ochładzają planetę o ponad 1 st. Celsjusza. Odkrycie to podkreśla znaczenie ochrony i ponownego zalesiania regionów równikowych.
Lasy mogą wpływać na klimat lokalny i globalny na wiele sposobów, zwłaszcza poprzez pobieranie dwutlenku węgla z atmosfery i zatrzymywanie go w drzewach i glebie.
"Ale lasy to nie tylko gąbki pochłaniające węgiel" - mówi Deborah Lawrence z Uniwersytetu Wirginii. "Ich struktura biofizyczna oddziałuje z atmosferą i ochładza powierzchnię Ziemi również w inny sposób".
Mechanizmy te obejmują odbijanie części światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną oraz ewapotranspirację - proces polegający na tym, że wilgoć zawarta w drzewie jest uwalniana w postaci pary wodnej przez liście. Ochładza to powietrze wokół lasu.
Jeden stopień
Istotną rolę odgrywają również nierówności powierzchni tworzone przez korony lasów. Drzewa mogą także wytwarzać substancje chemiczne zwane biogennymi związkami lotnymi, które również wpływają na klimat.
Lawrence i jej współpracownicy postanowili zbadać wpływ lasów na klimat w skali lokalnej i globalnej, biorąc pod uwagę wszystkie sposoby, w jakie przyczyniają się one do ochłodzenia klimatu.
Badacze stwierdzili, że między 50 stopniami na północ i południe od równika lasy mają globalny efekt chłodzący o co najmniej 1 st. C. Jedną trzecią tego ochłodzenia można przypisać samym mechanizmom biofizycznym.
Zespół stwierdził również, że na poziomie lokalnym lasy mogą mieć kluczowe znaczenie dla minimalizowania skutków ekstremalnych upałów, suszy, burz i powodzi, które według prognoz będą coraz częstsze.
Wielkie wylesianie
Tymczasem wylesianie na świecie przyspiesza. "Co 2 sekundy z powierzchni Ziemi znika las wielkości obszaru pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. To ogromna skala, która zamiast maleć, dalej rośnie. Ekspansja rolnictwa odpowiada aż za 80 proc. globalnego wylesiania. Bezcenne lasy są karczowane i wypalane m.in. w celu uzyskania kolejnych terenów pod hodowlę bydła oraz uprawę paszy dla zwierząt" - stwierdziłą Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego.
Z najnowszych danych wynika, że bieżący rok rozpoczął się wycinką w Amazonii o większym tempie niż w ostatnich 14 latach.
Oprócz Brazylii ogromny stopień wylesiania dotyczy także lasów tropikalnych Indonezji oraz Tanzanii, w której również znajdują się także inne niezwykle cenne lasy namorzynowe.
Oprac. Mateusz CzerniakŹródło: New Scientist, Zielona Interia